آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272611
تاریخ انتشار : 21 مهر 1399 10:15
تعداد بازدید : 2734

در نشست کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران اعلام شد

بانک اطلاعات صادرکنندگان خدمات ایجاد می شود

دستور العمل اجرایی نحوه تشخیص ارز حاصل از صادرات بخش خدمات، در نشست کمیسیون فاوای اتاق ایران بررسی شد. به گفته سرپرست دفتر توسعه صادرات خدمات سازمان توسعه تجارت، پس از ابلاغ این دستورالعمل، تشکیل بانک اطلاعاتی فعالان و صادرکنندگان بخش خدمات در دستور کار این دفتر قرار گرفته است.
undefined

فناوران- هفته گذشته رییس سازمان توسعه تجارت از از ابلاغ دستورالعمل اجرایی نحوه تشخیص ارز حاصل از صادرات خدمات و صدور گواهی صادرات خدمات خبر داد.

حمیدزادبوم، تاکید کرد این اقدام منجر به قدرتمند شدن بخش های مختلف خدمات ایران در بازارهای بین المللی خواهد شد.

به همین منظور، اعضای کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران، میزبان سهراب سلیمی، سرپرست دفتر توسعه صادرات خدمات و  محصولات دانش بنیان سازمان توسعه تجارت بودند تا به بررسی دستور العمل اجرایی نحوه تخصیص ارز حاصل از صادرات خدمات بپردازند.

سلیمی در این نشست با تاکید بر اینکه در حال حاضر، ظرفیت ایران در حوزه خدمات بسیار بالاست و تقاضا هم برای خدمات ایران از جمله آثار خلاق وجود دارد، گفت: یکی از مهمترین وظایف سازمان توسعه تجارت، دلگرم کردن فعالان و صادرکنندگان حوزه خدمات است. به خصوص اینکه تجارت خدمات نقش حایز اهمیتی در تقویت اقتصاد ایفا می کند.

سرپرست دفتر توسعه صادرات خدمات و  محصولات دانش بنیان سازمان توسعه تجارت بر نقش و اهمیت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در اجرای آیین نامه ابلاغی سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: اتاق ایران به عنوان بازوی اجرایی سازمان توسعه تجارت، نقش حایز اهمیتی در اجرای این آیین نامه دارد.او گفت: در حوزه صادرات، بعضا شاهد هستیم که برخی از صنوف هنوز بیش از یک تشکل صادراتی دارند که در این حوزه، اتاق ایران می تواند نقش حایز اهمیتی برای هماهنگی و یکپارچه شدن تشکل های صادراتی ایفا کند.او همچنین به خلا قوانین و مقررات در حوزه صادرات خدمات پرداخت و ادامه داد: صادرات خدمات، موضوع جدیدی در تجارت است و به همین دلیل هنوز شاهدیم در ادبیات تجاری کشور، همان نگاهی که به صادرات کالاها وجود دارد، در حوزه صادرات خدمات هم حکمفرماست؛ در حالی که باتوجه به ارزآوری قابل توجه صادرات خدمات، باید ظرفیت های این حوزه به درستی شناخته شود.

سلیمی گفت: یکی از مهم ترین اقدامات دفتر توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش بنیان سازمان توسعه تجارت پس از ابلاغ دستورالعمل اجرایی نحوه تشخیص ارز حاصل از صادرات خدمات، تشکیل بانک اطلاعاتی فعالان و صادرکنندگان این حوزه است.

 او همچنین با توجه به مطرح شدن برخی نکات از سوی حاضران در نشست، بازاریابی و ارایه تسهیلات را به عنوان دیگر اولویت های سازمان توسعه تجارت برای حمایت از صادرکنندگان حوزه خدمات عنوان و بیان کرد که دو معاونت توسعه صادرات کالا و خدمات و همچنین توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت نقش حایز اهمیتی در این حوزه ایفا خواهند کرد.

منبع:اتاق ایراننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :