آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272624
تاریخ انتشار : 21 مهر 1399 11:37
تعداد بازدید : 2713

ستاری: تکیه به فرهنگ دانش بنیان توسعه را پایدار می کند

سورنا ستاری در بخش پایانی سفر به استان گلستان در نشست اقتصاد دانش بنیان و جهش تولید استان از ضرورت توجه تمامی بخش های جامعه به ظرفیت نیروی انسانی خلاق و رویکرد فرهنگی به اقتصاد و توسعه گفت.
undefined

فناوران - معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان این که توسعه بیش از آن که مفهومی نرم افزاری یا سخت افزاری باشد، مفهومی فرهنگی است ادامه داد: مفهوم توسعه در گذشته با راه اندازی کارخانه های آلاینده، ساخت کارخانه و تخریب محیط زیست تلقی می شد اما با رونق شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها دریافتیم توسعه، یک مفهوم نرم افزاری و متکی به نوآوری و خلاقیت است.

ستاری با بیان این که توسعه استان ها به دست مهم ترین سرمایه بومی یعنی نیروی انسانی خلاق محقق می شود، ادامه داد: توسعه پایدار، امری درونی است و باید بر اساس مزیت های بومی هر استان و به دست نیروی انسانی خلاقش اتفاق بیفتد. نمی توان بدون در نظر گرفتن این ویژگی ها و از بیرون برای استان ها توسعه ایجاد کرد. تنها راه کار تحقق توسعه پایدار، توجه به ظرفیت و توانمندی نیروی انسانی دانش آموخته و بومی هر استان و ایجاد زمینه فعالیت بهتر برای شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها است.

رییس بنیاد ملی نخبگان، مهم ترین محور رونق اقتصاد دانش بنیان را نیروی انسانی دانست و گفت: نوآوری با تزریق بودجه و تفکر خارج از محیط بومی استان نمی توان توسعه پایدار و پیشرفت را انتظار داشت.

ستاری، بر نقش دانشگاه ها در ترویج فرهنگ اقتصاد دانش بنیان و تربیت نیروی دانش آموخته و خلاق استانی تأکید کرد و گفت: مراکز آموزش عالی به جای تکیه بر بودجه دولتی یا شهریه ها باید بر روی تولید علم، ارتباط با صنعت و ایجاد شرکت های دانش بنیان دانش آموختگان خود تمرکز کنند تا علاوه بر کسب درآمد، در رسیدن سریعتر به توسعه نقش آفرین باشند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان این که پژوهش کارآمد و اثربخش حاصل نوآوری جوان خلاق با همراهی سرمایه گذاری بخش خصوصی است، ادامه داد: بدون تردید با پول دولت و پژوهش های حاصل از آن هیچ محصولی تولید نمی شود و اگر محصولی تولید شود از کارآمدی و اثربخشی لازم برخوردار نخواهد بود.

وی ضرورت ایجاد زیست بوم مساعد برای فعالیت بخش خصوصی را یادآور شد و گفت: دولت باید نقش فراهم کننده زیرساخت ها را فراهم کند و سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی فراهم شود تا ضمن کارآمدی محصول تولیدشده، شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها از آزادی عمل در تولید محصول مورد نظر برخوردار باشند.

منبع:معاونت علمینظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :