آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272666
تاریخ انتشار : 22 مهر 1399 14:58
تعداد بازدید : 2722

معافیت گمرکی به 500 شرکت دانش بنیان تعلق گرفت

یکی از برنامه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تعامل با سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران است تا واردات و صادرات، برای شرکت های دانش بنیان و فناور تسهیل شود. در این راستا تا کنون 500 شرکت دانش بنیان توانسته اند از بسته تسهیلات گمرکی برخوردار شوند.
undefined

فناوران- بر اساس توافق صورت گرفته میان دو طرف و تدوین بسته حمایتی گمرکی، شرکت های دانش بنیان از امتیازات و معافیت های گمرکی قابل توجه ای برخوردار هستند. معافیت در پرداخت هزینه های عوارض و حقوق گمرکی و همچنین معافیت در پرداخت سود بازرگانی و عوارض صادراتی از جمله حمایت های تخصیص یافته در این حوزه است.

شرکت های دانش بنیان می توانند برای واردات کالاهای غیرتجاری خود در راستای فعالیت های دانش بنیان از این معافیت ها استفاده کنند.

کالای دانش بنیان برای مهندسی معکوس، کالا و قطعات برای ساخت کالای دانش بنیان تا حد ساخت نمونه اولیه، تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت و ماشین آلات خط تولید، از جمله مواردی هستند که شامل معافیت های گمرکی می شوند.

در سال 1398 تعداد 95 شرکت دانش بنیان از معافیت های گمرکی بهره مند شده اند. در مجموع نیز 500 شرکت دانش بنیان توانسته اند از معافیت های گمرکی در نظر گرفته شده، بهره مند شوند.

برای واردات ماشین آلات خط تولید، ثبت سفارش الزامی است. در سایر موارد نیز چنانچه به تشخیص گمرک، ارزش کالای وارداتی بالا باشد بهتر است ثبت سفارش انجام شود.

اگر کالای وارداتی ماشین آلات خط تولید باشد و شرکت دانش بنیان دارای جواز تاسیس، پروانه بهره برداری، کارت شناسایی، گواهی فعالیت صنعتی و پروانه اکتشاف یا سایر مجوزهای وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد برای استفاده از معافیت ها باید به سامانه بهین یاب مراجعه کند.

این شرکت ها با مراجعه به این سامانه از معافیت مالیات بر ارزش افزوده نیز برخوردار خواهند شد.

گاهی نیز شرکت های دانش بنیان متقاضی استفاده از معافیت های گمرکی، مدعی می شوند که کالای که قصد وارد کردن آن را دارند، فاقد نمونه مشابه داخلی است. دبیرخانه کارگروه مستقر در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این ادعا را بررسی و نتیجه را از نهادهای مربوطه استعلام می کند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ایجاد بسته حمایت گمرکی قصد دارد تا دسترسی شرکت های دانشبنیان را به کالا، تجهیزات آزمایشگاهی و ماشین آلات مورد نظرشان را تسهیل کند.

این خدمت نه برای افزایش واردات، بلکه برای تقویت تولید ملی در نظر گرفته شده است. برای مثال برخی اوقات یک شرکت دانش بنیان قصد دارد تا با واردات یک دستگاه خاص و گران قیمت، از طریق مهندسی معکوس، فناوری ساخت آن را بومی سازی کند.

در صورتی که این شرکت برای واردات این دستگاه با پیچ وخم های طولانی اداری روبه رو شود یا آن که مجبور به پرداخت مبلغ قابل توجهی برای حقوق و عوارض گمرکی شود، ممکن است این طرح توجیه خود را از دست دهد.

با توجه به اینکه بسیاری از شرکت های دانش بنیان کوچک و متوسط محسوب می شوند و از نظر مالی دارای محدودیت هستند، بسته های حمایتی در حوزه مالیات، گمرک و تامین اجتماعی کمک می کند تا آنها گام های اولیه را با استواری بیشتری بردارند.

منبع:معاونت علمینظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :