آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272743
تاریخ انتشار : 27 مهر 1399 11:40
تعداد بازدید : 2646

ثبت ۴ هزار درخواست ترخیص کالا طی ۴ روز

معاون فنی گمرک با بیان اینکه با توجه به مصوبه اخیر معاون اول رییس جمهور تاکنون ۴ هزار درخواست ترخیص کالا به گمرک ارایه شده است، گفت: ارزش این درخواست ها ۵۲۰ میلیون دلار است.
undefined

فناوران- جمال ارونقی درباره مصوبه اخیر سفر معاون اول رییس جمهور به بندر شهید رجایی درباره ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه گفت: مصوبه در تاریخ ۱۵ مهر به گمرک ابلاغ شد و ظرف ۴ روز بیش از ۴ هزار درخواست به ما ارسال شده است که این درخواست ها بلافاصله پالایش شده و اطلاعات مورد درخواست به وزارت صمت ارسال می شود.

وی ادامه داد: تاکنون اطلاعات ۵۲۰ میلیون دلار کالای اساسی و غیراساسی طی سه لیست، از گمرک به وزارت صمت فرستاده شده است. این وزارتخانه بعد از بررسی، لیست را به بانک مرکزی خواهد فرستاد و بانک مرکزی نیز اعلام آمادگی کرده تا ظرف یک هفته شرایطی را فراهم کند که امکان ترخیص کالا فراهم شود.

معاون فنی گمرک گفت: در مصوبه تصریح شد که ظرف ۱۴ روز از زمان ابلاغ مصوبه نسبت به اظهار کالا اقدام شود. بنابراین برخی از صاحبان کالا که قبل از تاریخ ۵ مهر کالایشان در گمرک مانده اما هنوز نتوانسته اند کالای خود را به گمرک اظهار کنند فرصت برای اظهار کالا به گمرک دارند.

وی درباره استقبال وارد کنندگان کالاهای اساسی از مصوبه مذکور گفت: عمده کالاهای اساسی به صورت اعتباری خریداری شده است و چون ارزش آنها بالا است صاحبان کالا باید برای دریافت اعلامیه تأمین ارز به صورت اعتباری، درخواست دهند و بانک مرکزی نیز متعهد شده است ضمن صدور اعلامیه ارز اعتباری، ظرف ۳ ماه در خصوص تأمین ارز این کالاها اقدام کند؛ به همین دلیل برخی واردکنندگان کالای اساسی که کالایشان را به این صورت وارد کرده اند استقبال چندانی از مصوبه نشان ندادند.

وی افزود: ۳.۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر موجود است که تخمین زده می شود ۷۰ درصد آن به صورت اعتباری خریداری شده و یا به گمرک اظهار شده است و حتی مجوزهای لازم نیز اخذ شده است و یا قابلیت اظهار به گمرک را به دلیل انتقال اسناد مالکیت به صاحب کالا دارا هستند.

ارونقی افزود: ۳۰ درصد از کالاهای اساسی به صورت اعتباری خریداری نشده و منتظر تأمین ارز هستند که بانک مرکزی اعلام آمادگی کرده با اعلام ستاد تنظیم بازار و یا وزارت صمت با اولویت نسبت به تأمین ارز این اقلام اقدام کنند.

منبع:مهرنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :