آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272810
تاریخ انتشار : 28 مهر 1399 11:37
تعداد بازدید : 2669

عضو هیات رییسه اتاق ایران:

تصمیم های شتاب زده کار صادرکنندگان را سخت تر می کند

غلامحسین جمیلی، عضو هیات رییسه اتاق ایران می گوید: برای حفظ جایگاه صادرات توقع داریم دولت دست از اصرار و سخت گیری مضاعف برای صادرکننده ها بردارد و از هرگونه تصمیم شتاب زده پرهیز کند؛ چراکه تصمیم های شتاب زده، شرایط را پیچیده تر و سخت تر می کند.
undefined

فناوران- بیست ونهم مهرماه، روز ملی صادرات. این روز یک بار دیگر همه برنامه ها و راهی که رفته اند مورد بازبینی قرار می گیرد، ایده آل ها بلندپروازانه گفته می شود. هرچند ممکن است واقعیت ها فاصله معناداری با این ایده آل ها داشته باشد و در همین روز دوباره قرار برای کار مضاعف گذاشته شود.این روزها اما، وضعیت صادرات در کشور خوب نیست. غلامحسین جمیلی، عضو هیات رییسه اتاق ایران از موانع تحریم ها، شیوع ویروس کرونا و تصمیم های شتاب زده در مسیر توسعه می گوید و معتقد است باید از صادرات حمایت کرد. به گفته جمیلی صادرکننده ها توقع گشایش در کار ندارند و همان قدر که شرایط پیچیده تر نشود، اتفاق قابل اعتنایی افتاده است.

متن گفت وگو با وی به این شرح است:

  بیست ونهم مهرماه روز ملی صادرات است؛ وضعیت امروز صادرات کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟
سال هاست که در بیست ونهم مهرماه صادرکننده ها، سیاست گذاران و تحلیل گران این حوزه تمام روند گذشته و فعالیت های صادراتی کشور را از حیث قوانین و مقررات، شیوه های اجرا، بازیابی و بازبینی در توقعات، اهداف و برنامه های از پیش تعیین شده را مجدداً بررسی و مرور می کنند. هرساله در روز ملی صادراتی ارقام صادراتی، کالاها و مزیت آن ها، دستیابی به بازارهای جهانی و منطقه ای و خیلی از موضوعات درباره صادرات بررسی می شود.همچنین در این فرصت از صادرکننده های برتر کشور تجلیل می شود که اقدامی در جهت شکوفایی اقتصاد، تأمین منابع ارزی کشور، توسعه تولید و صادرات و دسترسی به بازارهای خارج اقدام مفید انجام داده اند. اما در چند سال اخیر مشکلات حوزه صادرات خیلی متفاوت و البته بیشتر شده است. ازیک طرف شدت و افزایش تحریم های یک جانبه امریکا و بعضاً پیروی اجتناب ناپذیر سایر کشور از این تحریم ها مشکلات صادرات کننده ها را دوچندان کرده است. همچنین محدودیت هایی که ناشی از تحریم ها در داخل کشور به وجود آمده شرایط را دشوار کرده است.

 یکی از این مشکلات در رابطه کمبود منابع ارزی و تأمین مواد اولیه و درنهایت تنظیم بازار است که سبب شده نگاه صادراتی کشور دچار مشکلاتی شود. از طرفی همراهی تمام این ضعف ها با شیوع ویروس کرونا باعث شده این حوزه با مشکلات بیشتری مواجه شود. در این شرایط گام اصلی برای رفع موانع چه باید باشد؟
 اول اینکه امیدواریم هر چه زودتر تمام این مشکلات برطرف شود و در جهت گشایش و رفع موانع شاهد اتفاقاتی خوب باشیم که درنهایت با کاهش اثر موانع، صادرت رونق گیرد. اما در ابتدا باید تأکید کنم که حل بخشی از این مشکلات در اراده و اختیار ماست؛ باید روی بخشی از رفتار خود که در روند صادرات و تولید کشور اثر سوء دارد، بازنگری کنیم. باید روی حفظ صادرات و حفظ بازارهای هدف متمرکز شد.

  وضعیت امروز بازارهای صادراتی را چگونه می بینید؟
اولین موضوعی که در گسترش صادرات اهمیت دارد، بازارهای صادراتی است. اما متاسفانه ما به جهت از دست دادن مزیت های رقابت پذیری در رابطه با رقبای خود در تامین اقلام مورد نیاز کشورهای هدف، بازارهای سنتی خود را ازدست داده ایم. از طرفی محدودیت هایی در حوزه حمل ونقل، نقل وانتقال بانکی، پایبندی به تعهدات بین المللی تجاری و بیمه داریم که امکان بازیابی جایگاه خود در بازارهای هدف و بازگشت جدی به این بازارها به راحتی ممکن نیست.

 برای حفظ بقیه بازارهای صادراتی گام اساسی چیست؟
باید به بازار کشورهایی که در آنجا محدودیت کمتری داریم، توجه و تمرکز کنیم. فکر می کنم که بازار کشورهای همسایه حائز اهمیت هستند. نگاه اقتصاد سیاسی حاکم بر این کشورها، لزوم توجه بیشتر به کشورهای اطراف را دوچندان می کند. عراق، افغانستان، کشورهای جنوب حاشیه خلیج فارس، کشورهای حوزه CIS و اوراسیا با توجه به معاهده هایی که در یک ساله اخیر برای توسعه تجارت و گسترش مناسبات تجاری با ایران شکل گرفته، از بازارهای هدف کالاهای ایرانی هستند، باید روی راه های حمایتی و تسهیل در مراودات گمرک و بانکی برای گسترش تجارت تمرکز شود؛ البته ما در مرحله ارایه نظریه های ایده آل و مطلوب تا جایی که نگاه مطالعاتی و پژوهشی است، خوب و مناسب عمل می کنیم ولی در موقعیت اجرای رویدادها، با تفکر حاکم فاصله جدی داریم. ضعف در سیستم اجرا، ضعف در مذاکره، ضعف در تطبیق اولویت های بخش خصوصی باسیاست های کلان تدوین شده توسط دولت و تصمیم گیران باعث شده که بسیاری از این تفکرات ایده آل ره به جایی نبرد.

 شما در عمل چه موانعی در پیش پای صادرکننده ها می بینید؟
ببینید بخش عمده ای از مزیت رقابت پذیری، ناشی از تسهیل در ارسال کالا، زمان به موقع ارسال کالا به بازار مصرف و مزیت قیمتی آن است. لجستیک و بهای تمام شده کالا در صادرات آن هم اثرگذار است؛ اما فرصت های حمل ونقل کالا دچار آسیب شده است.

از طرفی ریسک های بیمه افزایش یافته و قیمت بخش عمده کالای تولیدی داخل کشور به دلیل وابستگی به مواد اولیه و دستگاه های خارج از کشور و کمبود مواد اولیه، بالا رفته است. تولیدکننده برای دستیابی به مواد اولیه و ماشین آلات مجبور است هزینه های بالاسری بیشتری متحمل شود و همه این مسائل تأثیر خود را در بهای تمام شده کالا نشان می دهد. حتی اگر توان صادرات داشته باشیم، مزیت رقابت پذیر خود را با بقیه کشورها از دست داده ایم.

 راه حل چیست؟
اتاق ایران راهکاری پیشنهاد کرده که نرخ گذاری پایه صادراتی بر مبنای واحد پول کشور باشد. وقتی پایه نرخ گذاری کالای صادراتی، ارز خارجی که هرروز دچار نوسان است، ضریب ریسک صادرکننده تا حد فاجعه باری افزایش می یابد.

 سیاست گذار چگونه می تواند از صادرات حمایت کند؟
اگر همچنان مقوله صادرات کالا برای کشور از حیث حفظ جایگاه تولید، حفظ رابطه تجاری با سایر کشورها -به جهت اینکه ما نمی توانیم این پیوستگی و رابطه را قطع کنیم، حفظ اشتغال کشور اهمیت دارد، باید از صادرت حمایت شود. باید بدانیم که حفظ بخش زیادی از اشتغال در کشور با تولید و جایگاهان مرتبط است. از طرفی به دلیل محدودیت در صادرات نفتی، کشور برای تأمین نیاز ارزی خود به حوزه صادرات نیازمند است و باید به اندازه اهمیت این حوزه، موردحمایت هم قرار گیرد.

منبع:اتاق ایراننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :