آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272845
تاریخ انتشار : 29 مهر 1399 11:58
تعداد بازدید : 4338

یک ایرانی با پس انداز چند روزش می تواند آیفون ۱۲ بخرد؟

اپل به تازگی گوشی های جدیدش را معرفی کرده و قرار است به زودی این گوشی ها به بازار عرضه شوند، اما موضوعی که این روزها داغ شده، قیمت آیفون ۱۲ است و اینکه با دستمزد چند روز می توان این گوشی را خریداری کرد.
undefined

  ساحره چمنی
اپل هفته پیش چهار مدل آیفون معرفی کرد که شامل آیفون مینی، آیفون ۱۲، آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرو مکس بود.

آیفون ۱۲ مینی (mini) در سه نسخه و به ترتیب با قیمت های ۶۹۹، ۷۴۹ و ۸۴۹ دلار به بازار عرضه می شود.

نسخه های مختلف آیفون ۱۲ حدود ۱۰۰ دلار از آیفون ۱۲ مینی گران تر هستند و به ترتیب برای نسخه های ۱۲۸، ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایت ۷۹۹، ۸۴۹ و ۹۴۹ دلار قیمت گذاری شده اند.

آیفون ۱۲ پرو نیز ۹۹۹، ۱۱۴۹ و ۱۳۴۹ دلار قیمت دارند و در نهایت آیفون ۱۲ پرو مکس با قیمت های ۱۰۹۹، ۱۲۴۹ و ۱۴۴۹ عرضه می شوند.

با توجه به قیمت های اعلام شده و با احتساب قیمت دلار در ایران ارزان ترین مدل آیفون ۱۲، حدود ۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و گران ترین آن ها حداقل ۴۶ میلیون و  ۴۰۰ هزار تومان البته بدون در نظر گرفته هزینه رجیستری و مالیات، قیمت دارد.

  نرخ خرید آیفون ۱۲ در کشورهای مختلف
موضوعی که این روزها پر بحث شده، این است که با دستمزد چند روز کاری می توان آیفون ۱۲ خرید. همانطور که پیشتر گفتیم قیمت پایه آیفون ۱۲ از هزار دلار شروع می شود و در این مقاله مد نظر ما آیفون ۱۲ است.

بر اساس مطلبی که این روزها در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود با توجه به میزان دستمزدها در کشورهای مختلف، برای خرید آیفون ۱۲ مثلا در کشور سوییس با دستمزد ۵ روز کاری می توان یک دستگاه آیفون خرید یا مثلا در کشور آمریکا یا استرالیا یک کارمند با حقوق هشت روزش امکان خرید یک دستگاه آیفون ۱۲ را دارد.

در سنگاپور و ژاپن، امارات متحده عربی و کانادا دستمزد ۱۰ روز و در فرانسه، آلمان و انگلیس، دستمزد ۱۲ روز برای خرید آیفون ۱۲ کفایت می کند. این موضوع برای مالزی و چین یک ماه، برای روسیه ۵۰ روز، مکزیک ۶۰ روز و مصر ۱۵۰ روز است.

اما یک کارمند در ایران باید ۵۰۰ روز کار کند تا بتواند یک دستگاه آيفون ۱۲ بخرد که به این ترتیب برای خرید آیفون جدید حداقل باید یک سال و نیم باید کار کند و به این شکل می تواند گوشی سال قبل را خریداری کند و به آیفونی که تازه معرفی شده نمی رسد.

 شرایط فروش آیفون 
برخلاف ایران که برای خرید همه اقلام لازم است یا به شکل نقدی برای خرید کالا اقدام کرد یا با ضمانت های سنگین، در کشورهای اروپایی و آمریکا این موضوع کاملا متفاوت است؛ البته در این مقاله قصد داریم به خرید گوشی موبایل مشخصا آیفون ۱۲ بپردازیم. در سایر کشورهای اروپایی امکانی برای خرید آيفون ۱۲ وجود دارد که کاربران می توانند بدون نیاز به پیش پرداخت یا ارایه ضمانتنامه و فقط با قراردادهای مدت دار اقدام به خرید گوشی کنند.

مثلا شرکت های مخابراتی گوشی هایی مثل آیفون را باندل می کنند و با مشتریان قراردادی چند ماهه می بندند که کاربر باید از سیم کارت همان شرکت مخابراتی استفاده کرده و در ازای آن ماهانه علاوه بر پرداخت اقساط گوشی، مبلغی را برای استفاده از بسته های مکالمه و اینترنت همان شرکت پرداخت کند.حتی برخی از همین اپراتورها یا شرکت اپل امکانی را برای کاربران فراهم می کنند که بتوانند بعد از یک سال و به محض معرفی محصول بعدی بدون پرداخت هزینه و فقط با پس دادن گوشی قبلی، مثلا آیفون جدید دریافت کنند که البته این موضوع شرایط دارد که باید گوشی کاملا سالم و بدون نقص باشد تا شرکت آن را پس گرفته و گوشی جدید تحویل کاربر دهد.

  قیمت آیفون در بازار ایران
عرضه آیفون در بازار ایران اما با سایر کشورها متفاوت است؛ در حالی که اپل شرایطی فراهم کرده که بسیاری از مردم حداقل در کشورهای اروپایی و آمریکا امکان خرید آیفون را داشته باشند؛ حتی امسال آیفون SE و آیفون ۱۲ مینی را به عنوان گوشی های اقتصادی معرفی کرده، اما این گوشی در بازار ایران به عنوان یک گوشی لوکس به فروش می رسد و به خصوص این روزها که قیمت ارز به بالاترین میزان خود رسیده، آیفون های به بهای نجومی به فروش می رسند؛ مثلا آیفون ۱۱ پرو مکس حالا قیمتی برابر ۶۰ میلیون تومان دارد در حالی که قیمت این گوشی با عرضه آیفون ۱۲ در بازار جهانی فروکش کرده و حالا کمتر از هزار دلار قیمت دارد و اگر با دلار ۳۲ هزار تومانی هم محاسبه کنیم باید حدود ۳۲ تا ۳۵ میلیون تومان قیمت داشته باشد. 

از آنجا که آیفون اپل اصولا از مبادی رسمی وارد بازار کشور نمی شود، برچسب قیمت مشخصی هم ندارد و معمولا فروشنده تعیین می کند که با چه قیمتی به دست مشتری برسد؛ از سوی دیگر هزینه های رجیستری و عوارض و مالیات هم بخشی از این افزایش قیمت را تشکیل می دهند.

با این حساب انتظار می رود آيفون های جدید اپل با قیمتی عجیب و نجومی به بازار ایران برسند. بر اساس گزارش فعالان بازار احتمال رسیدن قیمت آیفون ۱۲ به حدود ۱۰۰ میلیون تومان وجود دارد چرا که هم اکنون گوشی های قدیمی این برند قیمتی بین ۳۵ تا ۶۰ میلیون تومان دارند.

باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیفون ۱۲ اپل با چه قیمتی در بازار ایران عرضه می شود و آیا امسال هم همانند سال های قبل مردم برای خرید این گوشی صف می کشند و حاضرند در روزهای نخست رسیدن به بازار هر مبلغی که فروشنده تعیین می کند پول دهند تا جزو اولین کاربران آيفون ۱۲ در ایران باشند.

البته فعالان بازار مدعی هستند که آيفون با هر قیمتی هم در بازار عرضه شود، مشتری خاص خود را دارد چرا که مردم به این گوشی به عنوان سرمایه گذاری نگاه می کنند و می دانند که به هر بهایی هم که آن را خریداری کنند در نهایت افت قیمت نخواهد داشت و از آنجا که این دستگاه به شکل رسمی وارد بازار کشور نمی شود شرکت ها تعیین کننده قیمت نیستند و این بازار است که قیمت ها را مشخص و اعلام می کند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :