آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272909
تاریخ انتشار : 3 آبان 1399 11:19
تعداد بازدید : 5612

«بانکِ اطلاعاتِ قوانینِ بلاتکلیف»

اوایل سال 95 و مصادف با انتخاب نمایندگان مجلس قبل بود که یادداشتی با عنوان «مجلس خانه امید فعالان ICT نیست» نوشتم و اینکه در میان فعالان این حوزه، آن هم در اوج تب و تاب انتخاباتی، مطلب و مقاله ای در خصوص ارجاع هیچ یک از مشکلات و بلاتکلیفی های متعدد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به مجلسِ جدید دیده نشده و بالطبع، تقریبا توجه و اهمیتی مثلا به تغییر یا انتصاب رییس جدید کمیته IT مجلس نیز یافت نمی شد.
undefined

علی شمیرانی
اکنون چند ماهی از فعالیت مجلس جدید می گذرد و اگرچه در ابتدا تلاش شد تا با ایجاد یک کمیسیون ویژه، نقش مجلس از حالتی منفعل در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات خارج شود، اما پیشنهاد تشکیل این کمیسیون با همان سرعتی که در دستور کار قرار گرفت، از دستور کار خارج شد.

مساله اما فراتر از بود و نبود کمیسیون دایمی یا ویژه در مجلس است، بلکه به اعتقاد نگارنده، این اصلِ جایگاه و شان قانون گذاری مجلس است که با ابهام و تردیدهای جدی مواجه است.

برای پرهیز از کلی گویی اما ذکر چند مثال مشخص و ترجیحا مرتبط با حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به درک بهتر موضوع کمک می کند تا ببینیم آیا مجلس فعلی، حداقل تا پایان این دولت و با وجود در دستور کار گذاشتن چند طرح سفت و سخت در حوزه فضای مجازی، (و البته فرض تصویب فوری آنها) آیا خروجی عملیاتی و واقعی هم خواهد گرفت یا آنکه صرفا قانونی جدید به صف قوانین بلاتکلیف اضافه خواهد شد؟

  1- سامانه تیتک
این روزها که بحث قاچاق معکوس دارو از یکسو و کمبود برخی اقلام نظیر انسولین، در جامعه مطرح است، بار دیگر فرصتی دست داد تا یادی از سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت دارو با نامِ اختصاریِ «تیتک» (TTAC) شود.

سامانه ای که گفته می شود، خلاء بهره برداری کامل و صحیح از آن، در چالش ها و ابهامات اخیر نقش داشته است.

سامانه ای که همانطور که از نامش پیداست، نقشی اساسی در کنترل و مدیریت ورود و خروج دارو به کشور باید داشته باشد.

برای پرهیز از اطاله کلام صرفا به نقل قول بی کم و کاست از رییس جمهور در تاریخ ششم شهریورماه سال 97 و در پاسخ به سوال نمایندگان مجلس درباره «کنترل قاچاق کالا و ارز» اشاره می شود که گفته بود:

«طراحی و اجرای سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت سازمان غذا و دارو؛ سیستمی سازی اسناد تجاری و مجوزها و نیز ردیابی و رهگیری اقلام سلامت محور از سال ۹۲ در دستورکار قرار گرفته است و هم اکنون اجرای کامل این سامانه نیازمند همکاری بیشتر دستگاه های مسوول است.»

حالا در نیمه دوم سال 99 هستیم و همان ابهامات سال 97 که از سال 92 در دست پیگیری است، پابرجاست.

  2- قانون چک الکترونیکی
قانون جدید چک، سال 97 در مجلس مصوب و لازم الاجرا شد. اکنون اما بیش از دو سال است که از بیخِ گوشِ قوه مقننه، یعنی از مرکز پژوهش های مجلس گرفته تا رسانه ها و کارشناسان، انبوهی از گزارش ها در خصوص عدم اجرای کامل قانون مذکور منتشر شده است. اما در این مدت (حداقل بر اساس اخبار موجود)، حتی یکبار رییس کل بانک مرکزی به مجلس دعوت نشده که ببینند، مشکلش چیست که این قانونِ مهم را اجرا نمی کند و کنار گذاشته است؟

  3- سامانه املاک و اسکان
براساس قانون اصلاح مالیات های مستقیم، مصوب تیرماه سال 94، وزارت راه و شهرسازی موظف بوده حداکثر تا بهمن ماه سال ۹۴ «سامانه ملی املاک و اسکان کشور» را در اختیار سازمان مالیات بگذارد. 

اکنون سال 99 هم رو به پایان است و بعد از سال ها کشمکش، هنوز از ثمره کار خبری نیست و این سامانه همچنان بین وزارت راه و سازمان مالیات در حال پاسکاری است. 

اگرچه یک نماینده مجلس اخیرا گفته، خروجی کار این سامانه از 6 ماه تا یکسال آینده به نتیجه می رسد. 

بی آنکه مشخص شود از الزام به راه اندازی از بهمن 94 تا «احتمال» عملیاتی شدن آن تا سال 1400 چرا هیچ اتفاق، توبیخ یا برخوردی رخ نداده و نخواهد داد.

  4- سامانه حقوق مدیران
در اوج رسانه ای شدن حقوق های نجومیِ مدیران بود که سرانجام طبق ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه، در سال ۹۶ دولت مکلف بود طی سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام کند. امروز با گذشت بیش از سه سال از ابلاغ این قانون، سرنوشت اجرای آن همچنان معلوم نیست. 

اتفاقا این پرسشی بود که هفته قبل یک خبرنگار از سخنگوی دولت پرسید و او هم در پاسخ مدعی شد، ابتدای سال ۹۷ این سامانه مستقر شد ولی دیگر قوا و نهادها همکاری کمتری داشته اند.

لذا سرنوشتِ این سامانه هم ماند، تا اگر روزی یادِ کسی ماند و در گوشه ای مورد سوال واقع شد، در آن زمان هم پاسخِ مفید و مشابه دیگری داده شود.

از این قوانین و سامانه های اجرا نشده در سال های گذشته آنقدر داریم که خود می تواند دستمایه یک تحقیق و پژوهش گسترده، آن هم صرفا برای تهیه یک بانک اطلاعاتی و جلوگیری از فراموشی آنها شود.

باری! با آنچه ذکر شد، نمایندگان مجلس سرگرم تدوین قوانین جدیدی هستند که معلوم نیست چه زمانی به تصویب نهایی و ابلاغ برسد، اما حسب سابقه، چیزی که معلوم و محتمل به نظر می رسد، این است که به سرنوشتی بهتر از سایر قوانین دچار نشده و احتمالا به انتهای «بانکِ اطلاعاتِ قوانینِ بلاتکلیف» اضافه خواهد شد. 



نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :