آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272961
تاریخ انتشار : 5 آبان 1399 11:42
تعداد بازدید : 5922

صدور 2/6 میلیون کارت هوشمند ملی تولید داخل

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: ۲ میلیون و ۶۰۱ هزار و ۲۱۱ قطعه کارت هوشمند ملی تولید داخل صادر و به متقاضیان تحویل داده شده است.
undefined

فناوران- سیف الله ابوترابی افزود: تاکنون ۴۸ میلیون و ۷۹۸ هزار و ۸۹۹ کارت هوشمند ملی برای ایرانیان واجد شرایط صادر و به آنها تحویل داده شده و از ابتدای صدور کارت هوشمند ملی تاکنون ۵۸ میلیون و ۷۰۳ هزار و ۷۳۶ نفر نسبت به تکمیل ثبت نام برای دریافت کارت هوشمند ملی تکمیل ثبت نام کرده اند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: در کشور ۶۲ میلیون نفر واجد شرایط (همه اتباع ایرانی بالای ۱۵ سال تمام) دریافت کارت هوشمند ملی هستند و هر ساله یک تا یک و نیم میلیون نفر هم به تعداد اضافه می شود.

ابوترابی تاکید کرد: کارت هوشمند ملی تولید داخل، مشابه نمونه خارجی است و همه نکات ایمنی و فنی در تولید آن رعایت شده است و  چاپخانه دولتی متولی تولید آن است.

وی افزود: از اسفند سال ۹۶ با مشکل تامین بدنه کارت مواجه شده ایم و از آغاز سال ۹۷ با شرکت های متولی که چاپخانه دولتی متولی تامین و تولید آن است، وارد مذاکره شدیم و تلاش ها آغاز و قرار شد که بدنه کارت ایرانی مشابه خارجی باشد، آزمایشات طولانی انجام شد و در آغاز نیمه اول سال ۹۸ شاهد تولید نمونه داخلی بودیم.

بر اساس این گزارش کارت هوشمند ملی با هدف تسهیل فرآیند شناسایی، تصدیق هویت و حفظ امنیت اطلاعات فردی هر شهروند برای ورود به فضای مجازی و مبادله خدمات الکترونیکی و استفاده در مجامع اداری ارایه شده است.

کارت هوشمند ملی دارای تراشه الکترونیکی است که اطلاعات هویتی شهروندان از قبیل اطلاعات شناسنامه ای، عکس، اثر انگشت، کد پستی و کلید انجام امضای دیجیتال را به صورت امن و محافظت شده در حافظه خود ذخیره دارد.

این کارت برای هر ایرانی یک هویت دیجیتال ایجاد می کند و وجود آن برای دریافت خدمات دولت الکترونیکی لازم و ضروری است. امنیت بالای این کارت سبب می شود تا برای دریافت بسیاری از این نوع خدمات دیگر نیازی به مراجعه حضوری نباشد و فرد بتواند خدمات را به صورت غیر حضوری و از طریق اینترنت دریافت کند.

صدور کارت هوشمند ملی به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیکی که موجب توزیع عادلانه فرصت ها، کاهش بسیاری از هزینه های دولت و مردم خواهد شد، از سال ۱۳۹۱ آغاز شده و بر اساس هدف گذاری ها، قرار بود این کارت تا پایان سال ۱۳۹۷ برای تمام واجدان شرایط صادر شود.

همچنین کارت هوشمند ملی مهمترین کارت هویتی افراد است و افراد باید برای دریافت این کارت، خودشان باید به مراکز اعلام شده مراجعه کنند زیرا اثر انگشت آنها به منظور احراز هویت اخذ می شود. همچنین در این کارت ها امضای الکترونیکی نیز درنظر گرفته شده است که باید توسط خود افراد ثبت شود.

منبع: ایرنا 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :