آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 273010
تاریخ انتشار : 6 آبان 1399 11:55
تعداد بازدید : 2716

تحلیلی بر دستورالعمل جدید استخراج رمز ارز

مدل درآمدزایی صنعت رمز ارز با آیین نامه جدید زیر سوال است

با توجه به اینکه دستورالعمل استخراج رمز ارز از سوی هیات وزیران به تصویب رسیده است، یک تحلیلگر رمز ارز با بیان اینکه این آیین نامه دارای ابهامات جدی است، معتقد است که با محدودیت های ایجاد شده در آیین نامه جدید حاشیه سود این صنعت بسیار کم می شود و ریسک ورود افراد به صنعت رمز ارز نیز افزایش می یابد.
undefined

فناوران- رمز ارزها نوعی پول دیجیتال هستند که به صورت فیزیکی معامله نمی شوند بلکه تنها در بستر فضای مجازی قابلیت معامله دارند و برای خرید و فروش آنلاین مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین، این نوع پول ها مستقل و بدون وابستگی به یک بانک مرکزی عمل می کنند.  از آنجا که این صنعت سابقه چندانی در کشور ما ندارد، در افکار عمومی شناختی نسبت به رمز ارزها وجود ندارد و تاکنون این صنعت امکان رشد و گسترش آن در کشور فراهم نشده است.  

  جدیدترین دستورالعمل استخراج رمز ارزها 
در این زمینه، جدیدترین دستور العمل استخراج رمز ارزها اعلام شده است که طبق آن رمز ارزهای استخراج شده تنها برای تامین ارز واردات کشور و بر اساس مقرراتی که بانک مرکزی تعیین می کند، قابل مبادله خواهند بود. همچنین، استخراج کنندگان باید رمز ارز دست اول تولید شده را تا سقف مجاز و به صورت مستقیم (بدون واسطه) به کانال های معرفی شده بانک مرکزی عرضه کنند.

علیرضا شامخی تحلیلگر رمز ارز درباره تصمیمات جدید برای استخراج رمز ارزها با بیان اینکه آیین نامه سال گذشته به اندازه کافی صنعت رمز ارز را دچار اختلال کرده گفت: آیین نامه قبلی، استخراج رمزارز را با ریسک ریالی در بخش هزینه ها مواجه کرده بود. حالا با اضافه شدن بندهای جدید به این آیین نامه، چند ریسک دیگر هم به این صنعت افزوده شده است.  

وی در خصوص ریسک ریالی گفت: هیچ صنعتی در کشور نیست که برق ۹۶۰ تومانی به آن بدهند. حتی به کارخانه های فولاد برق یارانه ای داده می شود تا هزینه های عملیاتی آن کاهش یابد. اما صنعت استخراج رمزارز بر خلاف بسیاری از صنایع، یارانه ای و اعانه ای نیست. علیرغم این موضوع، علاوه بر قیمت ۹ برابری برق در آیین نامه قبلی که منجر به بالا رفتن وحشتناک هزینه های عملیاتی تولیدکنندگان رمزارز شده، راه های درآمدزایی آنها نیز بر اساس آیین نامه جدید بسته شده است.

  وزارت نیرو امکان تشخیص میزان تولید رمزارز را ندارد
شامخی در مورد محاسبه میزان تولید رمزارز، توضیح داد: چه تضمینی وجود دارد که وزارت نیرو تخمین درستی از ظرفیت فارم داشته باشد؟ وزارت نیرو صرفا می تواند میزان برق مصرفی را اندازه گیری کند و نه میزان پردازش را. میزان پردازش به مدل دستگاه وابسته است. حتی در طول یک شبانه روز، نرخ تولید در نوسان است. به علاوه اینکه دستگاه نرخ خرابی داشته و به دلایل متعدد متوقف می شود. حالا وزارت نیرو با چه امکاناتی می خواهد نرخ تولید را مشخص کند؟ بعید می دانم این موضوع در دنیا سابقه داشته باشد. 
 
وی افزود:  از یک طرف دیگر، در آیین نامه سقف تولید مشخص شده است. مگر این صنعت یارانه ای دریافت می کند که سقف تولید برای آنها مشخص شده است؟ نه تنها یارانه ای دریافت نمی کند، بلکه طبق آیین نامه بیمه، مالیات و ارزش افزوده را نیز پرداخت خواهد کرد. پس با چه توجیهی، سقف تولید در نظر گرفته می شود؟  

  دستورالعمل جدید مبهم است
این کارشناس رمز ارز دستورالعمل جدید برای استخراج رمز ارزها را مبهم دانست و ادامه داد: در این آیین نامه قید نشده که بانک مرکزی قرار است بر اساس چه مرجعی، رمزارزهای تولیدی را قیمت گذاری کند؟ در کجای دنیا، مرجع قیمت گذاری دلاری رمزارزها بانک مرکزی است؟ چرا در آیین نامه قید نشده که قیمت هر بیت کوین از کدام مرجع گرفته می شود؟ 

ثانیا مشخص نشده که با کدام نرخ تبدیل دلار به ریال خریداری شود؟ قبلا تولیدکنندگان این امکان را داشتند که رمزارز خود را با قیمت روز در بازار به ریال، دلار یا تتر تبدیل کنند. در آیین نامه قبلی، امکان صادرات و تخفیف مالیاتی در نظر گرفته شده بود. حالا آیین نامه جدید این حقوق را ملغی کرده و جذابیت های این صنعت را از بین برده است.
وی افزود: به فعالان صنعت رمز ارز الزام می شود تا میزان تولیدات خود را به بانک مرکزی اعلام کنند که می توان گفت تقریبا با هیچ صنعتی اینگونه برخورد نمی شود. بر اساس چه قانونی چنین نظارتی توسط دولت بر این صنعت الزام شده است؟ فعالان این صنعت مانند دیگران، اظهارنامه مالیاتی پر خواهند کرد و در صورتی که ممیز احساس کند که اشکالی در اظهار وجود دارد، می تواند تحقیقات بیشتری کرده یا پرونده را علی الراس کند.

  زیر سوال رفتن مدل درآمدزایی با آیین نامه جدید 
این کارشناس در مورد مدل درآمدی این صنعت گفت: مدل درآمدی این صنعت مانند سایر کالاها نیست که به محض تولید در بازار عرضه شود. بلکه نگهداری شده و در یک قیمت مناسب در بازار فروخته می شود. شاید در هنگام استخراج، حاشیه سود آن پایین بوده ولی بعد از گذشت زمان، قیمت آن بالا رفته و تولیدکننده آن را در قیمت بالا به فروش برساند. آیین نامه جدید، این مدل درآمدی را زیر سوال برده است. چرا که به محض دستور بانک مرکزی، بایستی آن را در اختیار بانک مرکزی قرار دهد. حالا با این قیمت های نوسانی که گاه در چند روز قیمت حدود ۵۰ درصد کاهش می یابد، حساب ضرر و زیان ناشی از تسعیر این دارایی مالی با کیست؟ بر اساس آیین نامه قبلی، معامله کنندگان باید ریسک خطرپذیری را قبول کنند. آیا بانک مرکزی حاضر است به عنوان یکی از طرف های معامله، ریسک های ناشی از آن را قبول کند؟  

  افزایش ریسک ورود به صنعت رمز ارز 
شامخی افزود: مسوولان تصور می کنند که استخراج بیت کوین به معنی دستگاه چاپ پول است. هیچ اطلاعی در مورد هزینه سرمایه گذاری و هزینه عملیاتی آن ندارند. از این رو، هر محدودیتی که می توانستند را در این آیین نامه اعمال کرده اند. ریسک عملیاتی، ریسک متهم شدن به کم اظهاری، ریسک قیمت گذاری و ریسک نرخ تبدیل را به این صنعت اضافه کرده اند.

وی در مورد اثرات این آیین نامه، اظهار کرد: این آیین نامه در ظاهر یک مجوز فعالیت صنعتی است ولی در عمل  منجر به تعطیلی و زیرزمینی شدن این صنعت شده است. بسیاری از تولیدکنندگان بعد از تصویب آیین نامه قبلی، از روش های زیرزمینی استفاده می کنند که کشف آن سخت است. تولیدکنندگان مهم نیز در حال مذاکره و انتقال فارم خود به خارج از ایران هستند. در این آیین نامه نه دقت های فنی وجود دارد و نه دقت های مربوط به تضمین درآمد.

منبع: ایسنا 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :