آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 273106
تاریخ انتشار : 12 آبان 1399 11:46
تعداد بازدید : 2877

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران:

پیامد برخورد سنگین با پلتفرم ها ناامیدی است

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: هفته گذشته صدور حکم حبس برای مؤسس پلتفرم آپارات به بهانه انتشار یک ویدئو خبرساز شد. در مورد حکم مؤسس آپارات دو موضوع مهم مطرح است. نخست، اصل برخورد با یک پلتفرم انتشار محتوا و دوم، نحوه برخورد و اندازه آن.
undefined

فناوران- افشین کلاهی افزود: مسوولیت پلتفرم های انتشار محتوا و شبکه های اجتماعی درباره محتوا، از بحث های قدیمی است. صرفه نظر از اینکه محتوایی به سفارش یا توسط خود پلتفرم تولید می شود، باید به این بحث قدیمی در مورد آپارات توجه کرد. بعید می دانم در دنیا مسوولیت محتوا را بر گردن پلتفرم ها بیندازند و آن ها را درباره محتوا مورد تعقیب قضایی قرار دارند و برخورد کنند. 

وی اضافه کرد: نمونه آن، تولید محتوا در شبکه های اجتماعی از سوی گروه های تروریستی بود. شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک پس از انتشار محتوای این گروه ها تذکر گرفتند. پیش از تذکر هم بر اساس پروتکل های تعریف شده در این شبکه های اجتماعی از ابزارهایی برای جلوگیری از تولید محتوای تروریستی استفاده می شود که خیلی دقیق نیست و به همین دلیل محتوا را باکمی تاخیر حذف می کند.

وی گفت: با این حال این شبکه های اجتماعی به عنوان پلتفرم های تولید محتوا، دچار پیگیری قضایی نشدند. مثال دیگری می تواند به ساده سازی مساله کمک کند. فرض کنید در یک خودروی متعلق به حمل ونقل عمومی، فردی جرمی را مرتکب شود، آیا راننده خودرو مقصر وقوع جرم است و باید مورد پیگیری قضایی قرار بگیرد؟ ازاین دست مثال ها بسیار است. به نظر می رسد پس از ماجرای آپارات باید یک بار برای همیشه مساله مسوولیت و تقصیر پلتفرم ها در انتشار محتوای مجرمانه را مشخص کنیم.

کلاهی گفت: موضوع دیگر در مورد ماجرای آپارات، سنگینی حکمی است که قاضی تعیین کرده است. به نظر می رسد این حداکثر مجازات قابل تعیین بوده است. شدت برخورد با آپارات، انعکاس خوبی در اکوسیستم استارت آپی ایران ندارد. 

وی افزود: در فضایی که قرار است آینده اقتصاد ایران و اشتغال پایدار در آن رقم بخورد، چنین برخوردهایی زمینه را برای مهاجرت هرچه بیشتر و سریع تر نیروی کار ماهر و تحصیل کرده ایرانی فراهم می کند. کورسوی امیدی که در اکوسیستم استارت آپی برای ساختن آینده وجود دارد، با صدور چنین احکامی ضعیف و ضعیف تر می شود. 

به گفته او بسیاری از فعالان حوزه آی تی و کسب وکارهای نو دست از فعالیت می کشند چراکه کسب وکار به معنای صرف عمر در راه اندازی و پیشرفت یک تجارت است. هر فردی پیش از دست به کار شدن، ریسک های کار را برمی شمرد و صدور احکام سنگین برای فعالان حوزه کسب وکارهای نو یکی از این ریسک هاست که می تواند هر تلاشی را در نطفه خفه کند.

وی همچنین افزود: پیشرفت کسب وکارهای نو در ایران مثل آپارات به نفع جامعه و حاکمیت است. در شرایطی که برخلاف نظر کارشناسان، پلتفرم های بین المللی مثل یوتیوب فیلتر است، آپارات توانست به عنوان یک نمونه موفق داخلی عمل کند و این به نفع سیاست های حکومت است. اما چنین برخوردهایی با آپارات نشان می دهد نوعی سرگشتگی و ندانم کاری در تصمیم گیری درباره این پلتفرم ها وجود دارد که ادامه آن، به اشتغال پایدار و اقتصاد ایران آسیب می زند.  

منبع: اتاق تهران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :