آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 273120
تاریخ انتشار : 12 آبان 1399 13:19
تعداد بازدید : 2899

شیوه نامه واردات در برابر صادرات به زودی ابلاغ می شود

وزیر صمت گفت: رییس جمهوری طی یکی دو روز آینده، شیوه نامه واردات در برابر صادرات را ابلاغ می کند.
undefined

فناوران-  علیرضا رزم حسینی در نخستین نشست هم اندیشی با صادرکنندگان کشور که در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد، تصریح کرد: در یک ماه گذشته اولین و مهم ترین ماموریت تعریف شده در وزارت، باز کردن قفل صادرات کشور بوده است.

وزیر صمت افزود: از زمان خروج آمریکا از معاهده برجام و زیر پا گذاشتن تمام تعهدات مربوطه و همچنین آغاز تحریم های یک طرفه علیه کشورمان، اولین تأثیر آن روی درآمدهای ارزی و نرخ ارز در بازار بود.

وی با بیان اینکه در پنج جلسه اخیر ستاد اقتصادی دولت، موضوع تأمین ارز از محل صادرات غیر نفتی به عنوان نقطه حیات اقتصادی کشور مورد توجه قرار گرفت، گفت: تا یکی دو روز آینده شیوه نامه جدید واردات در مقابل صادرات از سوی رییس جمهور ابلاغ می شود.

رزم حسینی گفت: لیست ارقام وارداتی مورد نیاز کشور تهیه شده که در اختیار صادرکنندگان قرار می گیرد و همه صادر کنندگانی دارای تعهد ارزی از سال ۹۸ می توانند یک واردکننده را معرفی و یا خود اقلام مورد نیاز کشور را واردات انجام دهند.

وی اضافه کرد: از این طریق پیمان سپاری ارزی محقق شده و رفع تعهد نیز انجام خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تهیه و ابلاغ این شیوه نامه را یک حرکت خردمندانه برای حمایت از صادرات و گشایش مسیر برای توسعه صادراتی و افزایش تولید در کشور عنوان کرد و گفت: تأمین مواد اولیه تولید با این روش تسهیل می شود و خوشبختانه با حمایت شخص رییس جمهور شیوه نامه مدنظر ابلاغ خواهد شد.

رزم حسینی افزود: در این شیوه نامه پیش بینی شده است که مباحث تعهدات ارزی اقلام کالایی گروه های ۲ و ۳ همانند گذشته با بانک مرکزی خواهد بود و تخصیص ارز نیز از این مسیر انجام می شود.

رزم حسینی گفت: در خصوص ارز اشخاص نیز هر فردی که اعلام عدم نیاز به ارز داخل کشور داشته باشد و همچنین افرادی که واردات را برای صادرات مجدد انجام می دهند با همین فرآیند امکان پذیر است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در شرایط حاضر باید دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم مسیر توسعه صادرات را هموار کنیم.

رزم حسینی گفت: ضرورت دارد زمینه های لازم با همکاری وزارت امور خارجه برای تسهیل شرایط جهت افزایش مبادلات تجاری با کشورهای همسایه فراهم شود.

وی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان تأمین کننده کالا و زمینه ساز اشتغال در کشور، در شرایط جدید همه گونه فشار را متحمل می شود و خود را مسوول معیشت مردم می داند و دنبال ایجاد فراوانی کالا در سطح بازار و عرضه است.رزم حسینی گفت: این مهم نیازمند باز گذاشتن مسیر صادرات و واردات کالاهای ضروری موردنیاز مردم در شرایط حاضر است.وی گفت: در این شیوه نامه، بخشی که مربوط به کالاهای اساسی و نیازمند ارز ترجیحی است باید از طریق بانک مرکزی تأمین شود و بخشی که نیازمند ارز نیمایی است افراد می توانند در خصوص این ارز، در صف تامین ارز باشند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: افرادی که ارز متقاضی در اختیار دارند از طریق تهاتر می توانند قطعات و مواد اولیه بخش تولید را تأمین و روند کار را پیش ببرند و از این طریق می توانیم جلوی رسوب کالاها را در گمرکات بگیریم.

منبع: وزارت صمت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :