آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 273242
تاریخ انتشار : 24 آبان 1399 10:47
تعداد بازدید : 5636

پخش «ریزعملکردها» در جامعه

«آنقدر سطح انتظارمان کم شده که احتمالا دولت بعدی با وعده تحویل کارت های ملی رای بیاره!»، این طنز تلخی بود که چندی پیش دوستی برایم ارسال کرد.
undefined

علی شمیرانی
انتخاب موضوع کارت هوشمند ملی که در سال های اخیر به یکی از پروژه های بلاتکلیف و پر ابهام در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات تبدیل شده است، شاید به شکل تصادفی مورد توجه طنزپرداز قرار گرفته است، اما واقعیتِ ناخوشایند آن است که علی رغم ادعای برخی دستاوردها و پیشرفت ها در حوزه فاوا که واکاوی آن موضوع این نوشتار نیست، چند مدتی است که شاهد بزرگنمایی و مانورهای تبلیغاتی، روی موضوعاتی هستیم که تا سال ها پیش، اصلا خبر و عملکرد محسوب نمی شد.

شاید بتوان نام این سیاستِ دستاوردسازی و تکنیکِ ضعیف تبلیغاتی را (با اقتباس از ریزگردها)، پخش ریزعملکرد یا ریزدستاوردها در جامعه گذاشت. 

اصولا یکی از شاخص ها برای تعیین سطح عملکرد و خروجی یک دستگاه، بررسی آرشیو اخبار روابط عمومی و این روزها، توییت ها و پست هایی است که در صفحات اجتماعی مدیران و کارکنان آن مجموعه منتشر می شود.

اما از سوی دیگر می گویند وقتی قصد قضاوت در خصوص عملکرد یک فرد یا نهاد را دارید، یک راه آن است که از جایگاه ایشان به دنیا نگاه کنید. لذا در چنین حالتی، چندان هم نمی توان به این ریزعملکردها ایرادی وارد کرد، چون این تمام داشته و توان آن مدیر، در انجام وظایف و ماموریت های محوله به اوست. 

به قول شیخ اجل، سعدی شیرازی: «خانه از پایبند ویران است، خواجه در بند نقش ایوان است.» به عبارت دیگر طبیعی است فردی که دستاوردی برای عرضه ندارد، برای فعال نشان دادن خود، از هیچ، کوهی بسازد و جارچی های رسانه ای هم از صبح تا شب آن را در گوشه و کنار فضای مجازی روی سر و کله مردم بریزند.

خلاصه آنکه حسب روال موجود، اگر در روزهای آینده اخباری با این مضامین دیدید که «به دستور فلان مقام و در راستای تکریم ارباب رجوع؛ درهای بهمان اداره روغن کاری شد»، یا آنکه «امروز فردی یک سیم کارت خرید!» یا «با همت فلان نهاد؛ برای اهالی یک روستای ویران، دعا شد» تعجب نکنید، حرص نخورید و آن را به حساب تمام داشته ها و توانایی هایی آن مجموعه و مدیرانش بگذارید.

ای کاش وقتی مدیر و مجموعه ای دستاوردی برای عرضه ندارند، بدانند که اگر کمتر در رسانه ها آفتابی شوند بهتر از آن است که خود را کوچک تر کرده و به عنوان سوژه طنز در اذهان ماندگار شوند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :