آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 273267
تاریخ انتشار : 24 آبان 1399 12:56
تعداد بازدید : 5925

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای:

واردات غیراصولی کالاهای IT مشکل ساز است

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای با بیان مشکلاتی که واردات غیراصولی و غیراستاندارد کالاهای IT برای کشور به همراه دارد، گفت: فناوری اطلاعات به کمک روش های پیشگیری از کرونا آمد.
undefined

فناوران- حمید توسلی در خصوص مشکلاتی که واردات غیراصولی و غیراستاندارد کالاهای فناوری اطلاعات برای کشور به همراه دارد، گفت: ما می خواهیم کالاهای مورد نیاز از مبادی قانونی و رسمی وارد کشور شود، زیرا درصورتی که همه چیز از مسیر درست حرکت نکند، شاهد واردات قاچاق کالاهایی خواهیم بود که ممکن است کیفیت نداشته باشد، دست دوم باشد و از نظر امنیت ایجاد خطر کند و ارز هم به شکل قاچاق از کشور خارج شود.

وی با بیان مشکلات تحریمی در سال های گذشته گفت: کالاهای IT تکنولوژی بالایی دارند و دانش فنی آنها در دست ۳ تا ۵ کشور در دنیا است. سازنده CPU در دنیا دو شرکت بزرگ اینتل و ای ام دی هستند، سازنده رم و هارد هم در دنیا انگشت شمار است و بسیاری دیگر از کشورها هم خودشان این کالاها را تولید نمی کنند، بلکه کالاهای های تک را وارد می کنند. این در حالی است که در کشور ما روزبه روز فشار تحریم بیشتر شده و ما به مشکلات ارزی متعددی برخورد کرده ایم که شامل واردات کالاهای ساخته شده و قطعات می شود.

توسلی با بیان اینکه ورود کرونا به کشور از سال گذشته و قرنطینه و دورکاری، ارزش و اهمیت کالای فناوری اطلاعات و اینترنت را بیش از پیش برای همه مردم و خصوصاً حاکمیت مشخص کرد، گفت: در حال حاضر امکانات مورد نیاز خانه پس از آب، برق و گاز، اینترنت است. اینترنت هم نیاز به تجهیزات سخت افزاری دارد و این تجهیزات هم باید وارد کشور شود. مجموعه ای از تجهیزات سخت افزاری از جمله سرور و استوریج مورد نیاز است تا بتوان از اینترنت و خدمات آن بهره گرفت.

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای ادامه داد: در دوران کرونا که بسیاری از افراد در منزل دورکاری کردند، اینترنت و تجهیزات سخت افزاری به کمک شان آمد. آموزش آنلاین، جلسات دورکاری، فروشگاه های آنلاین، تاکسی های اینترنتی، بانکداری آنلاین، از طریق اینترنت و تجهیزات سخت افزاری اتفاق می افتد و بدین ترتیب در زمان شیوع کرونا بخش زیادی از کارها از راه دور و با استفاده از کامپیوتر و تجهیزاتش انجام شده است. ما درخواست بالای کامپیوتر با وب کم را داریم و حتی سازمان های دولتی که قبلاً به دلیل مسائل امنیتی وب کم نمی خواستند، اکنون برای برگزاری جلسات آنلاین، تقاضای وب کم دارند.

توسلی با بیان اینکه ویروس کرونا نشان داد فناوری اطلاعات چه خدمتی به جامعه می کند و تا چه حد تجهیزات کامپیوتری جلوی توسعه ویروس را گرفته است، گفت: هرچند همچنان آمار ناخوشایندی از شیوع کرونا داریم، اما بسیاری از کارهای ما در بستر اینترنت انجام می شود. امیدواریم واکسن کرونا هرچه زودتر آماده شود، با وجود این، اینطور به نظر می رسد که رفتار بسیاری از مصرف کنندگان و متقاضیان این تجهیزات به پیش از کرونا برنمی گردد. وقتی تجربه آموزش آنلاین وجود دارد و بسیاری از کلاس ها و خصوصاً آموزش های نظری را می توان به شکل آنلاین برگزار کرد، ممکن است برخی ترجیح دهند که دیگر حضور فیزیکی برای این خدمات را تجربه نکنند.وی با تاکید بر اهمیت کالای فناوری اطلاعات اظهار داشت: در حال حاضر آموزش دانش آموزان از طرق اینترنت و بستر نرم افزار شاد در حال برگزاری است، اما طبق اعلام آموزش و پرورش هنوز ۳.۵ میلیون دانش آموز نتوانستند به سیستم شاد وصل شوند و این به دلیل کمبود تجهیزات است، یعنی یا تجهیزات ندارند، یا بستر اینترنت فراهم نیست. اینها مواردی است که بخش خصوصی باید برای آن تلاش کند انجام دهد و نیاز کشور را به شکل مشخص و معین به حاکمیت انتقال دهد.

عضو کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای با بیان اینکه ایران از نظر جغرافیایی مرزهای متعددی دارد و کالا ممکن است به هر طریقی وارد شود که اصلاً استاندارد و اصولی نیست، افزود: اما ما می خواهیم کالاهای مورد نیاز از مبادی قانونی و رسمی وارد کشور شود و قاچاق ارز صورت نگیرد. اگر این کالاها از مبادی قانونی وارد شود، دولت هم می تواند بر اساس تعرفه ها و قوانین خودش، محصولات را کنترل کند و همه چیز از مسیر و روال درست حرکت می کند، اگرنه شاهد واردات قاچاقی این کالاها خواهیم بود.توسلی ادامه داد: صلاح در این است که شرکت های واردکننده و تولیدکننده تجهیزات سخت افزاری حمایت شوند که بتوانند نیاز کشور را برطرف کنند و بخش صنفی باید برای تأمین این موارد با حاکمیت تعامل کند. اگر ارز کم است، بخشی از صادراتی ها می توانند ارز خود را در اختیار واردکنندگان و تولیدکنندگان محصول IT بگذارند، زیرا این کالاها مورد نیاز روزمره مردم است. در شرایطی که قدرت خرید مردم به اندازه نرخ ارز بالا نرفته است، باید راه هایی را پیدا کرد که بتوان با قیمت های مناسب تر و کیفیت معقول، کالا را عرضه کرد. در غیر این صورت بازار به سمت عرضه کالاهای دست دوم و بی کیفیت می رود.

وی تاکید کرد: آینده متعلق به تکنولوژی ICT است و با توسعه فناوری، حاکمیت هم منتفع خواهد شد. تجهیزات IT و صنعت ICT در رشد تولید ناخالص ملی و از طرفی در ایجاد اشتغال بسیار مؤثر است. هر روز یک اپلیکیشن جدید وارد بازار می شود که اگر موفق شوند، می توانند خدمات بهتری به مصرف کننده بدهند. البته ما همچنان با دنیا خیلی فاصله داریم، اما می توانیم با استفاده از این ابزار و تجهیزات، پابه پای دنیا پیش برویم و رشد کنیم.

منبع:مهرنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :