آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 273481
تاریخ انتشار : 8 آذر 1399 10:43
تعداد بازدید : 5538

خبر راست را باید از مردم شنید

قدیمی ها می گفتند حرف راست را باید از بچه شنید. اکنون اما با اقتباس از همین مثل می توان گفت این روزها «خبر راست را باید از مردم شنید.» اما چرا؟
undefined

علی شمیرانی
واقعیت آن است که چند سالی است که معنی کلمات در اخباری که در بسیاری از رسانه ها منتشر می شود، عوض شده و مفهوم قبلی خود را از دست داده است. مثلا در اخبار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، کلمات و عباراتی نظیر «افتتاح»، «راه اندازی»، «رونمایی» یا «بهره برداری» اصلا به مفهوم سابق شان، یعنی آغاز خدمات دهی و عملیاتی شدن نیست.
 
برای مثال اخبار گوناگون از راه اندازی انبوهی از سامانه ها که بعضا با مراسم ها و جشن های پرسروصدا و گاه با حضور مقامات منتشر می شود، از جمله مواردی است که جای خوشحالی نداشته و باید مدتی صبر کرد و دید آیا خدمتی هم درکار است یا نه؟

فعلا روال اینگونه است که گفته می شود فلان سامانه راه اندازی شد. چند وقت بعد در شبکه های اجتماعی یا اندکی از رسانه ها، خبر اصلی از ذینفعان و خدمات گیرندگان، (بخوانید مردم) در می آید، که خدمتی از سامانه مذکور در کار نیست. از این مرحله به بعد دو اتفاق می افتد. یا نهاد مدعیِ راه اندازی، هیچ اهمیتی به سر و صداها نمی دهد، یا اگر موضوع کلان بوده و با پیگیری های متعدد همراه شود، روش دوم در دستور کار قرار می گیرد. در این مرحله نیز یا گفته می شود سامانه راه اندازی شده اما نیازمند همکاری فلان تعداد دستگاه است، یا گفته می شود، این فاز نخست سامانه بوده و در آینده فازهای بعدی راه اندازی خواهد شد. بی آنکه هیچگاه مشخص شود فاز نهایی دقیقا چه شماره ای خواهد داشت؟

یا مثلا با تیترهای درشت در رسانه ها اعلام می شود به فلان تعداد روستا اینترنت رسید. اما کمی بعد کاشف عمل می آید، این خبرها نیست و اهالی این روستاها باید شال و کلاه کرده و اگر خوش شانس باشند و در راه دچار مارگزیدگی، تصادف یا سقوط به دره ها نشوند، پس از طی کردن مسافت های طولانی و گاه کوهنوردی، آن هم تنها روی یک صخره یا یک نقطه مشخص، شاید اثراتی از وجود اینترنت پیدا کنند. نمونه این به اصطلاح اخبار البته مسبوق به سابقه است. زمانی هم یکی از اپراتورهای موبایل هر هفته اعلام می کرد فلان شهر هم تحت پوشش موبایل قرار گرفت و کمی بعد مشخص می شد که تنها یک دکل وسط شهر گذاشته اند و 90 درصد آن شهر هنوز پوششی ندارد و این اخبار تنها برای تبلیغات و بالا بردن آمار بوده است.

خلاصه آنکه در حوزه فاوا اگر خبر هر اتفاق و افتتاحی شنیدید، کمی صبر کنید و اگر صدای مردم بلند شد، خبر واقعی را از ایشان و معدودی از رسانه ها بشنوید. نه از عمده رسانه ها که اخبارشان صحت ندارد یا ناقص است. نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :