آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 273738
تاریخ انتشار : 22 آذر 1399 10:45
تعداد بازدید : 5869

دستاورد سازی و دستاورد سوزی

رسانه ها به شکل روزانه با حجم عظیمی از اخبار مستقیم یا با واسطه مواجه می شوند که منطقا امکان پوشش تمام آنها را ندارند. لذا به محض مواجهه با اخبار و شبه اخبار، باید با اتکا به تجربه و شم حرفه ای خود، تصمیم بگیرند که چه اخباری باید حذف شود و کدام اخبار احتمالا واقعی بوده و ارزش پوشش و پردازش دارد.
undefined

علی شمیرانی
در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات اما بازار خبر و ادعای ساخت محصولات خاص، آمارهای عجیب، رونمایی از یک نوآوری یا اختراع، بومی سازی یک محصول خارجی و غیره از شرکت های دانش بنیان گرفته تا نهادهای مختلف داغ است.

لیکن واقعیت اینجاست که بخش زیادی از این دستاوردها و ادعاهای بزرگ، به دلایل متعدد، از شیوه اطلاع رسانی گرفته تا دلایلی که در ادامه می آید، از همان ابتدا به سختی باور شده و در بسیاری از رسانه ها منتشر نمی شود.

شاید بتوان گفت منشاء این بدبینی و دروغ انگاری دستاوردها از جایی شروع شد که برخی مسوولان رسما رو به دستاوردسازی آوردند. زمانیکه چند روز تبلیغ و ادعا در مورد یک دستاورد بزرگ شد، اما ناگهان افکار عمومی با یک شوخی تلخ مواجه شدند.

زمانیکه یک آرزو و شعار با انتشار یک تصویرسازی کودکانه، در داخل و خارج به طنز کشیده شد.

زمانیکه یک به اصطلاح دستاورد، با توییت چند کلمه ای، ارسال یک ایمیل و یا دعوت از نمایندگان چند رسانه بدنام، تبلیغاتی و یا اجاره ای، اطلاع رسانی شد. 

زمانیکه با حضور چند مقام مسوول، طرحی رونمایی شد و چند روز بعد اخبار واقعی رسید که چنین طرحی هرگز عملیاتی نشده است.

و در نهایت، زمانیکه یک اقدام سطحی و پیش پا افتاده، آنچنان بزرگنمایی شد که تو گویی تاریخ بشریت بعد از آن وارد مرحله جدید شده است. لذا در چنین فضایی، افکار عمومی حق دارد به بسیاری از دستاوردها با دیده شک نگاه کند.

اما نکته اینجاست که فلان مسوول و نهادی که این اخبار را منتشر می کنند، فقط خود را برای چند روزی سوژه طنز و مضحکه نکرده اند، بلکه برای مدتی نامعلوم و طولانی، غرور ملی، احساسات عمومی و دستاوردهای واقعی را به بازی گرفته و تخریب کرده اند.

اینکه اقدامات مذکور به شکلی تعمدی یا حتی سهوی انجام می شود، هیچ تفاوتی ندارد، چون خروجی هر دو حالت یکسان است.

باری! مخلص کلام اینکه نتیجه دستاوردسازی های کاذب و دروغین، زیرسوال رفتن اقدامات واقعی و دستاوردسوزی است. نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :