آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 41668
تاریخ انتشار : 14 دی 1392 11:49
تعداد بازدید : 1367

مارک زوکربرگ بزرگ ترین خیّر آمریکا

مارک زوکربرگ، بنیانگذار و مدیر اجرایی محبوب ترین شبکه اجتماعی جهان بزرگ ترین بشردوست سال 2013 آمریکا شناخته شده است.

فناوران- مارک زوکربرگ 29 ساله و همسرش پریسیلا چان در ماه دسامبر گذشته درحدود 990 میلیون دلار به بنیادهای خیریه و اجتماعی سیلیکون ولی اهدا کردند. این میزان اهدایی که از 18 میلیون سهم فیس بوک به دست آمده، توانسته یک سوم 4/3 میلیارد دلاری را تشکیل دهد که بشردوستان ثروتمند آمریکایی درسال 2013 اهدا کرده اند. گفتنی است که ثروتمندترین این بشردوستان مبلغی معادل 100 میلیون دلار اهدا کرد که در مقابل مبلغ اهدایی زوکربرگ واقعا مبلغ ناچیزی است.
در سال 2012 نیز مبلغی که توسط بشردوستان ثروتمند آمریکا جمع آوری شد، حدود 5 میلیارد دلار بود که 3 میلیارد دلار آن توسط وارن بافت، سرمایه گذار بزرگ سیلیکون ولی تامین شده بود. در همان سال، مارک زوکربرگ با اهدای 500 میلیون دلار به بنیاد اجتماعی سیلیکون ولی و بنیاد جایزه بهترین ابتکار در علوم زندگی، دومین بشردوست بعد از وارن بافت شناخته شد. بعد از زوکربرگ نیز فیل نایت (Phil Knight)، رییس شرکت نایک در رده بعدی بزرگ بشردوستان آمریکا شناخته شد. وی 500 میلیون دلار به بنیاد دانشگاه علوم و بهداشت اورگون اهدا کرد. بعد از نایت نیز مایکل بلومبرگ قرار دارد که 350 میلیون دلار به دانشگاه جانس‌هاپکینز در بالتیمور اهدا کرد.
باید گفت که سال گذشته، نخستین سالی بود که یک بشردوست زیر 30 سال توانست نام خود را در فهرست تاریخچه بشردوستی ثبت کند. اگرچه کل مبالغ اهدایی در سال گذشته یعنی 2013 حدود 100 میلیون دلار بیشتر از سال قبلش بود، اما هنوز این مبلغ نتوانسته رکورد سال 2007 با 1/4 میلیارد دلار را بشکند.
در فهرست 15 نفری بشردوستان بزرگ آمریکا در سال 2013، نام فرد دیگری از حوزه فناوری نیز به چشم می‌خورد. ایرون جاکوبز که یکی از بنیانگذاران شرکت کوالکوم است، در رده هشتم این فهرست قرار دارد که 133 میلیون دلار به دانشگاه کورنل اهدا کرده است.
این در حالی است که نام بیل گیتس، ثروتمندترین فناور جهان و شخصی که کارهای بشردوستانه اش زبانزد عام و خاص شده، در این فهرست به چشم نمی‌خورد. جالب‌تر هم اینجاست که نشریه فوربس در تازه‌ترین شماره خود نوشت طی یك سال گذشته بیل گیتس همچنان ثروتمند‌ترین آمریكایی به شمار می‌رود . به گفته تایمز، میزان ثروت و دارایی نیمی‌از ثروتمندان و میلیاردرهای آمریكایی طی یك سال گذشته افزایش داشته است . میزان ثروت و دارایی بیل گیتس طی یك سال گذشته با 4 میلیارد دلار افزایش به بیش از 54 میلیارد دلار رسیده است . پس از گیتس وارن بافت با 45 میلیارد دلار دارایی در مكان دوم قرار دارد . میزان دارایی بافت نیز طی یك سال گذشته 5 میلیارد دلار رشد داشته است .
لری الیسون، مالك شركت اوراكل نیز با 27 میلیارد دلار دارایی در رتبه سوم قرار دارد . در همین فهرست، مارك زوكربرگ با بیبشترین میزان رشد دارایی و ثروت در یك سال گذشته روبه رو شده است . دارایی وی از 2 میلیارد دلار در سال 2009 به بیش از 9/6 میلیارد دلار رسیده است .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :