آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56029
تاریخ انتشار : 30 تیر 1393 11:0
تعداد بازدید : 1678

تدوین آیین‌نامه جدید پالایش سایت‌ها

فیلترینگ از انحصار هیات 5 نفره خارج می شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه آیین نامه جدید برای کمیته تعیین مصادیق مجرمانه تدوین می شود گفت: با تصویب نهایی این آیین نامه فیلتر یا رفع فیلتر هر صفحه و سایتی با نظر اکثریت اعضای کمیته فیلترینگ صورت می گیرد.


خانه ملت - علی جنتی گفت: در گذشته مسوولیت رفع فیلتر و فیلتر کردن برخی سایت ها از اختیارات خاصی بود که به هیاتی 5 نفره سپرده شده بود که در این باره تجدید نظر صورت گرفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه از این پس فیلتر و یا رفع فیلتر هر نوع صفحه یا سایتی باید ضمن اخذ نظر 13 عضو یا اکثریت اعضای کمیته تعیین مصادیق مجرمانه صورت بگیرد افزود: با در نظر گرفتن نظر اکثریت اعضا برای فیلتر یا رفع آن احتمال وقوع اشتباه در تصمیم گیری ها به صفر می رسد.
وی با تاکید بر اینکه اخذ نظر 13 عضو کمیته تعیین مصادیق مجرمانه چارچوب مناسبی در راستای اتخاذ تصمیمات درست ایجاد می کند، گفت: هر چند که در بسیاری از مسایل اتفاق نظر بین اعضای کمیته به ویژه در مسایل مربوط به امنیت ملی کشور، عفت عمومی و مسایل اخلاقی جامعه دیده می شود اما باز هم برخی از آرای متضاد وجود دارد.
جنتی با بیان اینکه درخواست یکی از اعضای کمیته تعیین مصادیق مجرمانه از این پس منجر به رفع و یا فیلتر صفحه یا سایتی نخواهد شد، گفت: اگر اکثریت مطلق اعضا رای به رفع و یا فیلتر صفحه یا سایتی دهند این موضوع اعمال خواهد شد، البته این طبق آیین نامه ای است که در حال تصویب است.
وی با بیان اینکه شکی در برخورد با صفحه ها و سایت هایی که ضد عفت عمومی جامعه باشد نیست، گفت: به طور مثال برخی شبکه های ارتباطی و اجتماعی که به نوعی وابستگی به بیگانه ایجاد می کند و نوعی جاسوسی به شمار می روند فیلتر این نوع سایت ها از مواردی است که مورد اتفاق نظر اعضا قرار دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: بعید نیست برخی اختلاف سلیقه هایی در اعمال فیلتر و یا رفع آن بین اعضای کمیته تعیین مصادیق مجرمانه در زمینه های  شبکه های ارتباطی باشد مانند وایبر، واتس آپ و شبکه های اجتماعی هم مانند فیس بوک و تویتر و امثال اینها وجود داشته باشد.
وی با بیان اینکه بیش از 4.5 تا 5 میلیون نفر  از مردم در کشور از شبکه های ارتباطی چون وایبر و واتس آپ استفاده می کنند، گفت: در مورد فیلتر یا رفع فیلتر شبکه ها که مورد اقبال میلیونی مردم قرار گرفته  باید با احتیاط برخورد کرد و تصمیمات پخته تر و دقیق تری با حضور همه اعضای اصلی این کمیته گرفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره آخرین وضعیت بررسی تماس تصویری رایتل در شورای عالی فضای مجازی، افزود: این موضوع در حال بررسی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :