آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58316
تاریخ انتشار : 10 شهریور 1393 10:50
تعداد بازدید : 2349

همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان پایان یافت

دومین و آخرین روز همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان، دیروز با برگزاری 5 پنل تخصصی، تقدیر از طرح های چالش نوآورانه برتر و مراسم اختتامیه ای با حضور رییس سازمان فناوری اطلاعات، دبیر شورای عالی فضای مجازی، روسای سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و تهران به پایان رسید و بخش خصوصی و دولتی فاوای کشور توانستند یک رویداد مهم را در کارنامه کاری خود ثبت کنند.فناوران- همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان روز شنبه با حضور مقامات کشور و نمایندگانی از 12 کشور افتتاح شد و پس از سخنرانی معاون اول ریاست جمهوری، وزیر ارتباطات و برخی از چهره های سرشناس ICT کشور و در ادامه با برگزاری سه پنل تخصصی پایان یافت.
دومین روز این همایش نیز دیروز با حضور مقامات دولتی و خصوصی ICT کشور برگزار شد و نزدیک غروب پس از گذراندن دو روز پرکار در زمینه تبادل اطلاعات و ارتباطات، پرونده همایش هفته ICT پارسی زبانان بسته شد.   

 برگزیدگان چالش نوآورانه
در بازه زمانی اعلام شده از سوی دبیرخانه همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان  بیش از هشتاد طرح خلاقانه در زمینه های متنوع و مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات به دبیرخانه ارسال شد که این طرح ها پس از غربال گری اولیه، توسط گروه داوران بررسی و  در نهایت بیست طرح برتر جهت ارایه در برنامه انتخاب  شدند.
دیروز صبح در بخشی از همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان با داوری بهناز آریا، عطا خلیقی سیگارودی، ناصر علی سعادت و کاوه بازرگان، ارایه دهندگان این 20 طرح انتخابی هر یک به مدت 5 دقیقه از طرح و ایده خود دفاع کردند.
بیشتر طرح های ارایه شده در خصوص اپلیکیشن های موبایل و طراحی سایت بود که پرویز قربان زاده عضو نظام صنفی رایانه ای آذربایجان با گله از این موضوع گفت: وقتی صحبت از نوآوری می شود باید ایده ناب باشد و هزینه های نگهداری سایت نیز در آن لحاظ شود.
یکی از این طرح های ارایه شده در این همایش «این جاره» بود که در واقع سایتی برای خرید و فروش خانه و ویلاست.
مدرسه مجازی موسیقی نیز از دیگر طرح های ارایه شده است که در آن انواع سازهای موسیقی به صورت مجازی آموزش داده می شود.
لباس یار، مرکز مشاوره مجازی کسب و کار، سامانه هوشمند مدیرست مدارس، شبکه اجتماعی کجا بریم و اپلی کیشین برای کوک کردن سازهای ایرانی از جمله طرح هایی بودند که در همایش ارایه شدند.

 برگزیدگان جایزه مسوولیت پذیری اجتماعی
همچنین در همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان، برگزیدگان نخستین جایزه مسوولیت پذیری اجتماعی در میان شرکت های ICT کشور با حضور نصراله جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، کاظم آیت اللهی رییس سازمان نصر کشور و آزاده داننده رییس سازمان نصر تهران مشخص شدند.
براساس اعلام هیات داوران، شرکت سامسونگ به دلیل اجرای پروژه «کودکان امید»، شرکت پارس آتنا دژ (پاد) به دلیل اجرای طرح مهربانه و راه اندازی سایت mehrabane.ir و شرکت چارگون به دلیل راه اندازی خیریه «همگام» و اجرای طرح های آموزشی و کارآفرینی به عنوان برگزیدگان نخستین جایزه مسوولیت پذیری اجتماعی انتخاب شدند.
همچنین شرکت های ارتباطات سیار ایران، توسعه سامانه های نرم افزاری نگین (توسن)، آسیاتک، رایانه کمک، کهکشان نور و زنجان سیستم نیز به عنوان شرکت های شایسته قدردانی در حوزه مسوولیت های اجتماعی معرفی شدند.
خسرو سلجوقی، قایم مقام سازمان فناوری اطلاعات ایران در کارگاه جایزه مسوولیت پذیری اجتماعی گفت: مقوله مسوولیت پذیری شرکت ها موضوعی نویی در دنیا محسوب می شود و ما نیز نباید از این موضوع عقب بمانیم.
وی افزود: بخش عمده ای از فعالیت های انجام شده در حوزه مسوولیت پذیری اجتماعی را مسایل مربوط به محیط زیست تشکیل می دهد اما شرکت ها باید فعالیت هایشان را به تمام مسایل اجتماعی گسترش دهند و هزینه های شان را به سمت توسعه پایدار سوق دهند.قایم مقام سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: برای نمونه بیل گیتس بنیان گذار شرکت مایکروسافت، روی مساله ساخت سرویس بهداشتی در کشورهای مختلف تمرکز کرده است. شاید این موضوع مساله ای بسیار ساده باشد اما نبود سرویس بهداشتی و یا وجود سرویس های غیربهداشتی می تواند تاثیر مخربی بر کودکان و نوجوانان داشته باشد.
فرید فولادی، رییس هیات داوران جایزه مسوولیت پذیری اجتماعی نیز گفت: برخلاف انتظار ما و در یک زمان بسیار کوتاه، شرکت های زیادی طرح های خود را به هیات داوران ارایه دادند.
وی افزود: جالب اینجاست که نه تنها شرکت های حوزه فناوری اطلاعات در این زمینه فعال هستند که برخی آنها استراتژی و چشم انداز خود را نیز تعریف کرده اند.
گل مر بحری مدیر عامل شرکت پارس آتنا دژ (پاد) نیز که به دلیل راه‎اندازی و اجرای سایت «مهربانه» (mehrabane.ir) به عنوان شرکت برگزیده نخستین دوره جایزه مسوولیت پذیری اجتماعی در هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان معرفی شد، در کارگاه مسوولیت‎پذیری سازمانی که در جنب این رویداد برگزار شد در مورد وب‎سایت مهربانه توضیح داد: ما و همکارانمان مانند بسیاری از شرکت ها، به برخی موسسات خیریه کمک هایی می کردیم. اما هم مبلغ این کمک ها محدود بود و هم معمولا به دو یا سه موسسه اختصاص می یافت. بنابراین به دنبال راه حلی بودیم که هم حجم کمک ها افزایش یابد و هم موسسات خیریه متنوعی در این طرح مشارکت کنند.
وی افزود: برای حل این چالش ها، وبسایت مهربانه را با الگوبرداری از برخی نمونه های خارجی راه اندازی کردیم. در این وب سایت پروژه های مشخص از سوی سازمان های خیریه دارای مجوز تعریف می شود. سپس ما از تمامی کانال های ارتباطی خود، مانند سایت و یا اطلاع به مشتریان از طریق ایمیل، پروژه را اطلاع رسانی می کنیم تا افراد با چند کلیک ساده بتوانند کمک های خود را به صورت آنلاین پرداخت کنند.
بحری افزود: این وب سایت از 24 خردادماه امسال کار خود را آغاز کرده است و در همین مدت کوتاه سه پروژه با موفقیت تامین سرمایه شده و بیش از 25 میلیون تومان برای موسسات خیریه جمع آوری شده است.
محمدعلی یوسفی مدیرعامل شرکت آسیاتک نیز در خصوص انتخاب این شرکت گفت: انتخاب شرکت انتقال داده های آسیاتک، براساس سرمایه گذاری گسترده طی سالیان گذشته در قبال اهداف عام المنفعه خصوصا توسعه شبکه ارتباطات کشوری و ارتقا خدمات اینترنتی و توجه به تمامی ذی نفعان بر اساس استراتژی تبدیل آسیاتک از یک شرکت خدماتی به یک نهاد اجتماعی، صورت گرفت.
بنابراین گزارش هدف از اهدای این جوایز، انتخاب تجربه های برتر سازمان ها و موسسه های فعال بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در حوزه مسوولیت پذیری اجتماعی، شناسايي، معرفي و تشويق طرح هاي برتر در حوزه مسوولیت پذیری اجتماعی، افزايش انگيزه، بهبود و ترويج فرهنگ مسوولیت پذیری اجتماعی و اشکال نوین آن و الگوسازي مناسب و تشویق سازمان ها و موسسه های فعال در حوزه مسوولیت پذیری اجتماعی به عنوان یک راهبرد تجاری و مزیت رقابتی است.
 سخنرانی رییس رگولاتوری لبنان و رییس انجمن IT مالزی
عماد حب اله رییس رگولاتوری ارتباطات کشور لبنان در ابتدای پنل اینترنت به عنوان ابزاری برای توسعه که با حضور نصراله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات، پرویز رحمتی رییس سابق سازمان نصر کشور و سینگ سانتوک سینگ رییس انجمن ملی فناوری اطلاعات مالزی برگزار شد،گفت: با افزایش استفاده از فناوری های نوینی مانند رسانه های اجتماعی، تلفن های هوشمند و دستگاه های لمسی، مشتریان هوشمندتر شده و حوزه فناوری اطلاعات به آموزش، الکترونیکی بهداشت الکترونیکی، دولت الکترونیکی و مانند اینها گسترش یافته است.
وی افزود: اکنون سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات به اندازه سرمایه گذاری نظامی اهمیت دارد و سبب افزایش GDP و اشتغالزایی می شود.
رییس رگولاتوری لبنان گفت: برای توسعه فناوری اطلاعات، اتخاذ یک سیاست جامع برای همه بخش ها و صنایع، از بهداشت گرفته تا تراکنش های مالی ضروری است. در کنار این موضوع تقویت پلیس سایبری برای تامین امنیت فضای مجازی اهمیت زیادی دارد.
سینگ سانتوک سینگ رییس انجمن ملی فناوری اطلاعات مالزی نیز در این همایش گفت: گسترش اینترنت صرفا به افزایش پهنای باند وابسته نیست و باید هم زمان ساختارها را نیز مهیای این موضوع کرد.
وی افزود: ما در مالزی برنامه اقتصاد دیجیتال را پیاده کرده ایم اما در عمل برخی شرکت ها آمادگی این موضوع را نداشتند و با مشکلاتی روبرو شدیم.
وی افزود: اینترنت بسیار خوب است اما بدون آمادگی های لازم، به جای حل مشکل، مسایل جدیدی را پدید می آورد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :