آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 678
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1390 13:40
تعداد بازدید : 8684

جامعه آي تي و رسانه ها (بخش نخست)

در يادداشت اين هفته نظر به اينكه روزخبرنگار را در پيش رو داريم فارغ از هرگونه كليشه و كلي گويي به آنچه بهتر است در نشريات و رسانه هاي آي تي كشور اعم از روزنامه،هفته نامه،ماهنامه،سايت هاي اطلاع رساني و ... بیشتر پوشش داده شود، مي پردازم.

1- پوشش اخبار مربوط به تازه‌هاي تخصصي حوزه‌هاي مختلف آي تي با بهره‌مندي از نظرات متخصصان حرفه‌اي حوزه در كنار ترجمه‌هايي كه از متن‌ها و سايت‌هاي خارجي انجام مي‌شود. در حال حاضر بخش عمده‌ای از این اخبار صرفا از ترجمه مطالب حاصل مي‌شود که در بسیاری موارد بار علمی کافی ندارد. برای مثال اگر متنی در ارتباط با مقایسه بانک‌های اطلاعاتی اوراکل و DB2 چاپ مي‌شود، چنانچه با یک متخصص حوزه بانک‌های اطلاعاتی مشورت و ویراستاری نشود، احتمال نارسا بودن متن و نیز از دست رفتن برخی نکات و مطالب بسیار محتمل خواهد بود.

2- افزودن مطالب تحليلي بيشتر و پرداختن حرفه‌اي‌تر به كيفيت تحليل‌هايي كه ارايه مي‌شود. اين تحليل‌ها هم در مباحث تكنولوژيك و هم در رويدادهاي صنف آي تي كشور مطرح و مد نظر است. در برخی موارد صرف انتشار خبر بدون داشتن تحلیل‌های قوی پس از نشر آن منجر به عدم اثرگذاری آن در مخاطب خواهد شد.

3- افزايش برگزاري ميزگردهاي تخصصي با حضور كارشناسان و مديران حوزه فناوري اطلاعات كشور در بخش خصوصي از يك‌سو و مديران تصميم‌ساز نهادهاي حاكميتي از سوي ديگر با هدف برجسته‌تر كردن رويدادهاي فناوري اطلاعات كشور.

وقتی که با هریک از طرفین مستقلا صحبت مي‌شود، در اکثر موارد در مورد اختلافات فیمابین، هر یک از طرفین خود را بری و طرف مقابل را مقصر مي‌داند؛ حال آنکه اگر به همت رسانه‌ها امکان مواجهه و مناظره مستقیم فراهم شود، خواهیم دید که مخاطبان خود بهترین قاضی خواهند بود.

4- به مشاركت طلبيدن بيشتر اعضاي صنف فناوري اطلاعات كشور در نگارش يادداشت‌ها و تحليل‌هاي فني و تجاري و موثر و فرهنگ‌سازي در اين خصوص.بسیار مشاهده مي‌شود که اعضای صنف نسبت به برخی موارد و اقدامات معترض هستند، ولی کمتر دیده‌ایم که این گونه مطالب مدون شده و به اطلاع سایر آحاد صنف برسد.لذا بارها مي‌بینیم و مي‌شنویم که مطالب تکراری از زبان افراد مختلف در صنف شنیده مي‌شود. داشتن همت نوشتن از سوی اعضا، به ویژه مدیران صنف از یک‌سو و نیز تلاش اصحاب رسانه برای به مشارکت طلبیدن آنها از سوی دیگر، باعث رشد بیشتر در صنف فناوری اطلاعات خواهد شد.

5- نظارت و ديده‌باني روي پروژه‌هاي بزرگ آي تي كشور و اطلاع رساني به عموم در ارتباط با ميزان پيشرفت كارها در پروژه‌هاي مذكور. براي مثال پروژه سيستم جامع سازمان امور مالياتي،يكپارچه‌سازي سيستم شعب سازمان تامين اجتماعي و ...همچنین داشتن روح  پرسشگری از مسوولان پروژه‌های مذكور؛ چرا که از ثمره اجرای یک پروژه ملی کل کشور منتفع مي‌شود. برای مثال در مورد سیستم جامع امور مالیاتی متمرکز نبودن آن باعث هدر رفت وقت و انرژی بسیار هم در میان مودیان و هم در بین ممیزین مالیاتی مي‌شود.

6- تلاش بيشتر براي پوشش رويدادهاي آتي جامعه آي تي و ايجاد روح اميدواري و نشاط در اعضاي اين جوامع و تشكل‌ها. براي مثال يكي از رويدادهاي مهمي كه طي دو ماه آتي در پيش داريم انتخابات سازمان نظام صنفي رايانه‌اي كشور است و حضور پر رنگ و موثر رسانه‌ها نقش بسزايي در شناساندن بهتر و عميق‌تر كانديداهاي احتمالي و برنامه‌هاي‌شان دارد و اعضاي صنف مي‌توانند با ديد بازتر و شناخت بيشتري در اين انتخابات مهم شركت كنند. آنچه تا کنون در دوره‌های قبل شاهد آن بوده‌ایم یک طب موقتی و رای گیری احساسی و با حداقل شناخت بوده است که امیدوارم با همت رسانه‌ها و بدنه صنف انتخاباتی پرشور، آزادانه و بدون جهت گیری را شاهد باشیم.بحث در این مقوله بسیار است که در هفته‌های آتی مفصلا به آنها پرداخته خواهد شد.

7- پرسش از عملكرد نهادهاي صنفي آي تي در حوزه كميسيون‌هاي مختلف و تحليل گزارش عملكردهاي ارايه شده با مشاركت اعضاي صنف. طي سه سال گذشته كمتر به خاطر دارم كه خبرنگاري با روساي كميسيون‌هاي سازمان نظام صنفي رايانه‌اي تماس گرفته و از آنها بپرسد كه در اين مدت چه كرديد؟چه مشكلاتي داشتيد؟ تعامل بدنه صنف با شما چگونه بود؟ برای نمونه دو سال پیش اینجانب طرحی را دنبال مي‌کردم با عنوان نظرسنجی از مشکلات صنف نرم‌افزار کشور که از بین صدها  شرکت نرم افزاری پس از سه ماه فقط 41 شرکت پرسشنامه را تکمیل

کردند.ارتباط مستقیم رسانه‌ها با موضوع و نگارش مطلب در این باب که این طرح چه هدفی را دنبال می‌کند، می‌توانست در هر چه بیشتر به مشارکت طلبیدن اعضا در آن نظرسنجی  موثر باشد.

در پایان فرارسیدن روز خبرنگار را به تمامی این عزیزان تبریک گفته و برای آنها توفیق روزافزون آرزو می‌كنم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :