آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 71301
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1393 11:23
تعداد بازدید : 2339

امیدی هست؟

مریم عسگری-تحقق رویای شیرین رونق برای فعالان بازار آی تی دست نیافتنی تر آن به نظر می رسد که بشود به آن فکر کرد و گویا امسال فعالان این صنف باید دعای تحویل سال را به نیت تغییر احوال بازار بخوانند.

حقیقت این است که رکود بازار در دو سال اخیر که ناشی از عوامل خارجی و داخلی بوده؛ آنچنان پا بر گلوی بازار کامپیوتر گذاشته که برای برخی مجال ادامه حیات و فعالیت سالم باقی نمانده و به همین دلیل گروهی یا قید فعالیت در حوزه آی تی را زده اند یا به راه های دیگری روی آورده اند.
نتیجه هم رشد قاچاق و  مشکلاتی است که تا کنون در مورد آنها بسیار نوشته ایم.
نوسان نرخ دلار و درهم آزاد قطعا یکی از دلایل اساسی کسادی بازار به ویژه یک سال اخیر است. اما عوامل دیگری همچون افزایش شدید هزینه های حمل و نقل برخی کالاها نظیر نوت بوک و کامپیوترهای چندمنظوره، در کنار اعمال برخی از تغییرات تعرفه ای و در نظر گرفتن عوارض به حساب برخی از ارگان ها نظیر وزارت ارشاد به حکم فرهنگی بودن کالاهای کامپیوتری و همچنین اقزایش مالیات فروشندگان این صنف بر بی سامانی بازار تاثیر گذاشته و حتی پیش بینی می شود که  نتایج ناخوشایند این اقدامات در سال کاری جدید محسوس تر باشد.
در هر حال بازار کامپیوتر در یک سال گذشته روزگاری سخت را سپری گرده و اقدامات دولت نیز حتی اگر با اهداف حمایتی صورت گرفته باشد، نتیجه عکس داده است.
شاید بهتر بود دولت به جای اعمال تغییرات تعرفه ای، امر واردات کالاهای پرمخاطب را تسهیل می کرد تا حداقل بازار در معرض خطر کالای قاچاق قرار نمی گرفت.  همچنین سازمان امور مالیاتی می توانست با نگاهی منعطف تر در مورد مالیات صنفی که بیش از نیمی از سال را در رکود کامل گذارنده، تصمیم بگیرد. به این ترتیب واهمه رشد حداقل 22 درصدی قیمت در بازار سال آینده کامپیوتر وجود نداشت و دود این آتش به چشم مصرف کننده نهایی که به قول رییس اتحادیه صنف رایانه کمترین توان مالی را برای خرید کالاهای آی تی دارد نرود.
در هر حال با وجود اینکه بوی بهبود از وضعیت بازار نمی آید؛ امیدواریم در سال 94 رویای شیرین فعالان صنف که رونق بازار کامپیوتر است 
محقق شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :