آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84673
تاریخ انتشار : 14 مهر 1394 11:24
تعداد بازدید : 1950

گزارش فناوران از یک انتخاب پرحاشیه

معیارهای ایرانی برای انتخاب بانوان کارآفرین

روزهای پایانی شهریورماه، دومین نمایشگاه و همایش همایش نقش آفرینی زنان در اقتصاد پایدار از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد و 100 بانوی کارآفرین برتر کشور معرفی شدند. در میان این صد نفر، 4 بانوی کارآفرین حوزه فناوری اطلاعات نیز وجود داشتند. در این میان انتخاب برخی با سوالات و حواشی همراه بود که در ادامه به آنها پرداخته ایم. البته قصد داشتیم این گزارش را در همان روزهای پس از برگزاری همایش منتشر کنیم؛ اما صبر کردیم تا امکان گفت وگو با مسوول امور زنان و خانواده وزارت ارتباطات به عنوان مسوول شناسایی بانوان کارآفرین این حوزه فراهم آید.

علی اصلان شهلا
  انتخاب شایسته ترین ها؟!
در آیین اختتامیه دومین نمایشگاه و همایش نقش آفرینی زنان در اقتصاد پایدار، آزاده داننده رییس سابق سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران به عنوان کارآفرین برتر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تندیس، نشان و لوح سپاس از شهیندخت ملاوردی معاون رییس جمهور در امور بانوان، دریافت کرد. پس از وی نیز بهناز آریا، الهه عصاری و سادینا آبایی در رده های بعدی موفق به دریافت لوح سپاس برترین کارآفرینان حوزه ICT شدند.
این انتخاب ها پرسش هایی را در میان اهالی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات برانگیخت؛ چرا که علاوه بر این بانوان به عقیده بسیاری، افراد شایسته دیگری نیز برای حضور در این فهرست وجود دارند. به ویژه آن که شاید برخی از بانوان انتخاب شده، با وجود سابقه درخور و شایسته ای که در حوزه فناوری اطلاعات دارند،  نتوان کارآفرین به حساب آورد.

  کارآفرین کیست؟
برای کارآفرینی تعاریف متفاوتی ارایه شده است که یکی از معمول ترین آنها این تعریف است: «كارآفريني فرآيند يا مفهومي است كه در طي آن فرد كارآفرين با ايده هاي نو، خلاق و شناسايي فرصت هاي جديد با بسيج منابع، به ايجاد كسب و شركت هاي نو، سازمان هاي جديد و نوآور رشد يابنده مبادرت مي ورزد. اين امر توام با پذيرش خطرات است ولي اغلب منجر به معرفي محصول يا ارایه خدمات به جامعه مي شود».
همان طور که از این تعریف برمی آید، ارایه ایده های نو، ایجاد کسب و کار یا شرکت تازه و خطرپذیری جزو ملاک های کارآفرینی است. اما شاخص هایی که برای انتخاب کارآفرین برتر در این همایش در نظر گرفته شده، کمی متفاوت به نظر می رسد. سرمایه ثبتی شرکت، وضعیت صلاحیت شرکت که با استعلام از شورای عالی انفورماتیک به دست آمده است، تعداد پرسنل، استانداردهای داخلی و بین المللی مدیریتی از قبیل ISOها و گواهینامه ها، برنامه های توسعه ای کسب و کار، میزان ارزآوری که با توجه به قراردادهای بین المللی و مبلغ آن به دست آمده است، رشد ارزآوری نسبت به سال قبل و نوآوری و خلاقیت معیارهای اصلی انتخاب بانوان کارآفرین حوزه فناوری اطلاعات بوده است.
با توجه معیارهای پذیرفته شده، قاعدتا شخصی که به صورت مشاور در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می کند و کارمند چندانی ندارد ، یا شخصی که خود کارمند در یک شرکت است، با وجود همه سوابق صنفی، نمی تواند کارآفرین به حساب بیاید.

  توضیحات مشاور وزیر
وظیفه جمع آوری اطلاعات و معرفی بانوان کارآفرین به همایش نقش آفرینی زنان در اقتصاد پایدار برعهده سودابه رادفرد مشاور وزیر ارتباطات و مسوول امور زنان و خانواده وزارت ارتباطات، شرکت ها و سازمان های تابعه بود. وی در مورد نحوه انتخاب بانوان کارآفرین حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به خبرنگار فناوران گفت: به همت وزارت صنعت، معدن و تجارت و با همکاری سایر دستگاه ها، بانوان کارآفرین برتر در حوزه های مختلف شناسایی و معرفی شدند.
وی افزود: برای انتخاب بانوان کارآفرین نیز فراخوانی اعلام و از آنها خواستیم در سایت مشخصی ثبت نام کنند. البته ما به ثبت نام در سایت قانع نشدیم و با همکاری سازمان های زیرمجموعه وزارت ارتباطات و نهادهایی مانند شورای عالی انفورماتیک و سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور بیش از 2 هزار بانوی کارآفرین در سطح کشور را شناسایی کردیم. این افراد واقعا کارآفرین بودند و برای مثال کارمندان نهادهای دولتی در این فهرست نیامده اند. وی افزود: در نهایت اسامی 19 بانوی کارآفرین از سوی ما پیشنهاد شد و پس از تایید مهندس جهانگرد، این اسامی به کمیته علمی همایش اعلام شد و آنها با توجه به شاخص ها، این چهار نفر را برگزیدند. وی در پاسخ به این سوال که جای برخی بانوان کارآفرین مطرح این حوزه در این فهرست خالی است گفت: این موضوع به دلیل همکاری نکردن آنها و عدم تحویل مدارک بوده است. برای مثال روی یکی از بانوان هم ما و هم مهندس جهانگرد بسیار نظر داشتیم. از یک ماه قبل بارها با ایشان تماس گرفته شد و خواستار تحویل مدارک شدیم اما ایشان حتی عکس خود را در سایت آپلود نکرد. وی در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد یکی از افراد انتخاب شده اصلا کارمندی ندارد که بخواهد کارآفرین محسوب شود گفت: ملاک ما برای انتخاب افراد مدارکی که ارایه دادند بود و قاعدتا نمی توانیم در میان 2 هزار بانوی کارآفرین، به تحقیق در مورد صحت مدارک همه افراد بپردازیم.

  جای چه کسانی در لیست خالی است؟
با یک مرور سطحی روی بانوان کارآفرین معروف حوه فناوری اطلاعات و ارتباطات، می توان به اسامی زیادی دست یافت که به نظر می رسد شایستگی زیادی برای حضور در جمع بانوان کارآفرین برتر را داشته اند. افرادی که با تعاریف کارآفرینی نه تنها مطابقت دارند که در کار خود موفق بوده و نامی به هم زده اند.
نازنین دانشور موسس و مدیرعامل سایت تخفیفان یکی از این افراد است. او تجربه راه اندازی سوپر مارکت الکترونیکی را در کارنامه دارد، طرحی که به دلیل استقبال زیاد مردم از آن، شکست خورد اما زمینه تاسیس سایت بزرگ تری به نام تخفیفان را فراهم آورد. سایت تخفیفان نه تنها در حوزه کاری خود یکی از بهترین هاست که الهام بخش بسیاری از سایت های تخفیف در ایران بوده است.
فریبا مهدیون مدیرعامل شرکت سماتک فرد دیگری است که نبود نامش در این فهرست سوال برانگیز است. موسسه آموزشی سماتک تحت مدیریت مهدیون به یکی از بزرگ ترین موسسات آموزش فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور بدل شده است.
نام گل مر بحری مدیرعامل شرکت پارس آتنا دژ نیز می توانست در این فهرست جای بگیرد. او با تاسیس شرکت پارس آتنا دژ زیر مجموعه گروه آتنا، این شرکت را ظرف مدت هشت سال از یک شرکت کوچک حوزه امنیت اطلاعات، به یکی از بزرگ ترین فعالان بازار بدل کرده است که انواع محصولات و خدمات امنیت شبکه و اطلاعات را عرضه می کند.
در میان کارآفرینان جوان تر نیز می توان به تبسم لطیفی بنیان گذار سایت مامان پز اشاره کرد. سایتی که در مدت زمان کوتاه فعالیتش، حسابی با استقبال مواجه شده و خوب بود برای تشویق بانوان جوان کارآفرین، نام او نیز در لیست قرار می گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :