آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95406
تاریخ انتشار : 2 اسفند 1394 10:1
تعداد بازدید : 1207

110 میلیارد تومان هزینه، برای پروژه‌ای که بی‌استفاده ماند

مشکلات فنی فیلترینگ هوشمند اعلام شد

عضو کارگروه فیلترینگ با ارایه دلایل فنی اعلام کرد پروژه فیلترینگ هوشمند دیگر کار نمی کند.

فناوران- دو روز پس از آن که وزیر ارتباطات اعلام کرد بحث فیلترینگ هوشمند را به دانشگاه ها سپرده و هیچ زمان مشخصی برای اجرای آن تعیین نشده است، عضو کارگروه فیلترینگ از کارنکردن پروژه خبر داده است.
سید محمدرضا آقامیری در گفت وگو با فارس در پاسخ به یک سوال درباره وضعیت پروژه فیلترینگ هوشمند که روی شبکه اجتماعی اینستاگرام اجرا شد و سرانجام هوشمند شدن فیلترینگ گفت: فیلترینگ هوشمند شبکه اینستاگرام شکست نخورده است.
عضو کارگروه فیلترینگ توضیح داد: دوستانی در بحث پردازش هوشمند تصویر اینستاگرام فعالیت می کردند و زحمت هایی کشیدند، اما بعد اینستاگرام بستر ارایه محتوای خود را به سرویس HTTPS منتقل کرد که بستر تبادل رمز از مبدا و مقصد در تونل است.وی تصریح کرد: این پروژه زمانی که هنوز بحث HTTPS نبود و ارتباطات به بستر HTTP بود قابل اجرا بود که با تغییر بستر به HTTPS اکنون پروژه دیگر کار نمی کند.
آقامیری خاطرنشان کرد: البته فعالیت هایی در دستورکار است که بتوان روی این بستر نیز کاری کرد، اما در هر حال روی سرویس رمز شده ما و همه دنیا مشکل ویژه ای داریم.
عضو کارگروه فیلترینگ یادآور شد: موضوع فیلترینگ هوشمند توسط کارگروه فیلترینگ از وزارت ارتباطات مطالبه شده اما وقتی کارهایی امکان پذیر نیست، مطالبه بیش از اندازه چه فایده ای دارد؟
 واکنش کاربران به فیلترینگ هوشمند
این روزها وضعیت فیلترینگ هوشمند در شبکه های اجتماعی به طنز میان کاربران بدل شده است. 
اعلام هزینه 110 میلیارد تومانی برای پروژه ای که دیگر کار نمی کند سبب شده برخی به انتقاد از این هزینه بپردازند و برخی دیگر برای آن جوک بسازند.
برای نمونه در شبکه های اجتماعی برخی این پیام را برای هم می فرستند که به جای این همه هزینه اگر مبلغ کوچکی به کاربران پرداخت می شد، خود آنها به سراغ محتوای غیر اخلاقی نمی رفتند.
در واقع درپس این پیام این موضوع نهفته است که اگر این پول به جای مسدودسازی صرف آموزش و فرهنگ سازی شود، شاید موثرتر باشد.
از سوی دیگر برخی از فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات معتقدند مشکلات توسعه زیرساخت های ICT در بسیاری از استان ها می توانست با این 110 میلیارد تومان حل شود.
اکنون فیلترینگ هوشمند به پروژه ای تبدیل شده که آینده آن مبهم است و نه زمان مشخصی برای پایان آن تعیین شده و نه کسی مسوولیت آن را برعهده می گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :