آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 96386
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1394 10:25
تعداد بازدید : 1229

رییس پلیس فتا:

امسال 70 هزار حمله هک به کشور دفع شد

رییس پلیس فتای ناجا روز گذشته در نشست مطبوعاتی خود آمار و ارقام داغی را ارایه کرد و گفت: در سال گذشته حدود 70 هزار حمله هکری به کشور رخ داد.

فناوران- کمال هادیانفر گفت: در سال جاری 69 هزار و 729 حمله هکری به کشور انجام شد که از این مقدار989 مورد به سایت های دولتی و مابقی به سایت های غیردولتی بوده است.
وی گفت: البته خوشبختانه در سال جاری هیچ خسارتی جدی از ناحیه هکرها به ما وارد نشده است.
هادیانفر همچنین با بیان اینکه 19 فقره حفره امنیتی در بانک ها نیز شناسایی شد، افزود: هشت حفره برای بانک های دولتی بود و 11 حفره نیز برای بانک های خصوصی بوده که انتظار می رود بانک های خصوصی توجه بیشتری به سرمایه گذاری در این زمینه داشته باشند.
 تلگرام، در صدر فعالیت های انتخاباتی
رییس پلیس فتای ناجا همچنین به تشریح اقدامات پلیس فتا در ایام انتخابات پرداخت و گفت: پلیس فتا در چندین کارگروه عضویت داشت و در داخل فتا هم پنج کارگروه تخصصی داشتیم و از 11 سامانه برای رصد انتخابات استفاده کردیم و روزانه بیش از 33 هزار خبر رصد شد.
رییس پلیس فتای ناجا ادامه داد: در این مدت بیش از 1700 خبر امنیتی و انتظامی و 1200 خبر مرتبط به کاندیداها ثبت شد. همچنین 7780 پروفایل نامزدها را رصد کردیم و با 117 نفر از کسانی که دارای پنل های تبلیغاتی و شبکه های مجازی بودند قبل از انتخابات جلسه گذاشتیم و موارد قانونی را به آنها تذکر دادیم و اکثرا هم عمل کردند.
وی از ثبت 460 تخلف انتخاباتی در فضای مجازی خبرداد و افزود: ما این تخلفات را به همراه مستندات به ستاد انتخابات وزارت کشور دادیم. بیشترین تخلف انتخاباتی فضای مجازی در استان های خوزستان، بوشهر، کردستان و آذربایجان غربی بود و تهران هم در رتبه پنجم قرار داشت.
به گفته هادیانفر، نظارت پلیس در تمامی مراحل انتخابات از ثبت نام تا اعلام نتایج انتخابات وجود داشت.
وی در پاسخ به این سوال که بیشترین فعالیت های انتخاباتی در کدام بخش از فضای مجازی انجام شد؟ گفت: 79 درصد از کل فعالیت های انتخاباتی در فضای مجازی در تلگرام انجام شد و مابقی شبکه ها همچون فیس بوک، توییتر و غیره نقش جدی نداشتند.
 فشاری برای محدود کردن تلگرام نبود
رییس پلیس فتای ناجا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای مسدود کردن تلگرام در روز انتخابات فشارهایی وارد شد یا خیر؟ گفت: در کمیسیونی که برای تامین امنیت انتخابات تشکیل شده بود موارد متعدد مورد بررسی قرار گرفت و بنا بر این شد تا جایی که ضرورت امنیتی ایجاد نشود هیچ محدودیتی برای دسترسی مردم به شبکه های اجتماعی و اینترنت در سراسر کشور اعمال نشود و ما در این دوره شاهد کند شدن یا حذف فعالیت نرم افزارهای ارتباطی نبودیم.
هادیان فر با بیان اینکه هیچ فشاری برای محدود کردن تلگرام وجود نداشت، افزود: تنها پیش بینی هایی شده بود که اگر درگیری میان طرفداران دو نامزد یا جریان پیش آمد به شکل منطقه ای دسترسی را محدود کنیم که این اتفاق هم رخ نداد.
 کلاهبرداری اینترنتی، در صدر تماس های مردمی
رییس پلیس فتا از 14 هزار و 400 فقره تماس مردم با مرکز فوریت های سایبری پلیس خبر داد و گفت: بیشترین موضوع تماس مردم در خصوص کلاهبرداری اینترنتی بوده است.
هادیانفر  گفت: 110 سایبری به 4 موضوع رسیدگی کرده است که عبارتند از مزاحمت برخط، برداشت غیرمجاز، حملات تروریسم سایبری و کلاهبرداری اینترنتی است.
رییس پلیس فتا تاکید کرد: ما تشکیل پرونده قضایی نمی دهیم بلکه مردم را راهنمایی می کنیم که چگونه از تله خارج شوند و سپس راهنمایی می کنیم تا تشکیل پرونده قضایی بدهند.
این مقام ارشد انتظامی نحوه برخورد پلیس را تذکر، ارسال ایمیل رسمی پلیس فتا، مصون سازی و از دسترس خارج کردن و در نهایت تشکیل پرونده قضایی عنوان کرد.
 پرونده های بین المللی پلیس فتا
وی به 1209 مورد همکاری بین المللی این پلیس با سایر پلیس های سایبری کشورها پرداخت و افزود: غالب آنها با محوریت سازمان اینترپل بوده است.
این مقام ارشد انتظامی اعلام کرد: 56 درصد پرونده های بین المللی در کشور به چین برمی گردد و در غالب کلاهبرداری نیجریه ای، 16 درصد به انگلستان و 10 درصد به مالزی، نیجریه و هنگ کنگ مرتبط می شود.
 کلاهبرداری سایبری با 11 هزار قربانی
رییس پلیس فتا از وقوع کلاهبرداری پیامکی با مضمون شما برنده عتبات شده اید، خبر داد و گفت: 23 نفر با این عنوان از 11 هزار شهروند، 80 میلیارد تومان کلاهبرداری کردند.
رییس پلیس فتا تصریح کرد: این پرونده 23 متهم دارد و 11 هزار شاکی که اغلب متهمان در زندان بودند و 11 نفرشان به دلیل قتل و مواد مخدر حکم اعدام داشتند.
وی افزود: این متهمان با 4 هزا سیم کارت و 300 تلفن همراه با عنوان شما برنده عتبات شده اید از مردم کلاهبرداری کردند؛ فقط 12 نفر پولشویی را انجام می دادند.این مقام ارشد پلیس فتا با پیش بینی این مطلب که تعداد شاکیان به 14 هزار نفر افزایش یابد، گفت: متهمان با روش کارت به کارت 80 میلیارد تومان از حساب 11 هزار شهروند برداشت کردند.
سردار هادیانفر به پرونده های ملی و استانی پرداخت و گفت: در 45 فقره پرونده استانی و در ادامه رسیدگی به آنها بیش از 30 تا 60 فقره پرونده در استان های دیگر تشکیل شد که در ادامه نیز 2256 پرونده به وجود آمد. 
رییس پلیس فتا افزود: شبکه ای را کانونی در گلستان تشکیل داده بود و در کرمانشاه آقایی مثل آن را اجرا و نفر سومی نیز در جایی دیگر دنبال می کرد که در بررسی ها دریافتیم که یک نفر تمام این شبکه ها را اداره می کند و اعضای یک خانواده اند که برداشت غیرمجاز می کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :