fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 273485

دبیر انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی:

الزام احراز هویت در کسب وکارهای اینترنتی را نمی پذیریم

دبیر انجمن کسب وکارهای اینترنتی بر این باور است زمان مشخص می کند سامانه امتا در مأموریت خود موفق است یا خیر. او می گوید افزایش قیمت ها به عوامل پیچیده ای مربوطند و صرفاً موضوع به رفتارهای سازمان یافته در پلتفرم های کسب وکار محدود نمی شود.
undefined

فناوران- عادل طالبی، دبیر انجمن کسب وکارهای اینترنتی بر این باور است که سامانه امتا در بلندمدت نمی تواند قیمت ها را کنترل کند یا علیه نیروهای سازمان یافته در افزایش قیمت ها مقابله کند. اشاره او به سیاست راه اندازی سامانه امتا در احراز هویت کاربران پلتفرم هایی دارد که در حوزه بازار و بازاریابی فعالند. امتا از زمان قانونی شدنش با مخالفت هایی روبه رو شده است. مخالفان متفق القول از نیاز کنترل و نظارت می گویند؛ اما بر این باورند باید پلتفرم ها در شیوه احراز هویت اختیار و انتخاب داشته باشند.

وی در پاسخ به آخرین وضعیت اجرای این طرح تاکنون و اینکه آیا پلتفرم ها در این مدت امتا را به عنوان سامانه احراز هویت پذیرفته اند، گفت: بحث بر سر پذیرفتن یا نپذیرفتن پلتفرم ها در امتا نیست. بحث الزام قانونی است و آنها هم باید انجام دهد. قسمتی انجام شده و قسمتی به پلتفرم ها زمان داده شده تا خود را با امتا وفق دهند. در نهایت همه با وجود قانون ملزم می شوند. اینکه قانون درست است یا خیر بحث دیگری است. ما نظر متفاوتی درمورد الزام داریم. درمورد احراز هویت هیچ شکی نیست که هر احراز هویتی به سلامت سیستم کمک می کند. آن هم در کشور ما که وضعیت تحت کنترل تصمیم گیرندگان نیست. اینکه احراز چگونه باشد و چه مقدار الزام است هنوز جای سوال است.

وی در خصوص  واکنش پلتفرم ها در مواجه با کارکرد امتا گفت: در ابتدا خبری منتشر شد که پلتفرم های مهم با دیگر ارگان ها به توافقی رسیدند؛ اما بعدها اعتراضاتی به گوش ما رسید مبنی بر اینکه آنچه در جلسات گفته شده با دستور اعلام شده، تفاوت داشته است. با اطمینان نمی توانیم بگوییم دقیقاً چه اتفاقی رخ داده چون حضور نداشیتم. در ابتدا با وجود صحبت ها صدای همراهی بود؛ اما با صدور اطلاعیه ها اعتراضاتی هم شکل گرفت.

دبیر انجمن کسب وکارهای اینترنتی درباره این نظر که برخی معتقدند هر پلتفرم باید اختیار انتخاب مسیر احراز هویت را داشته باشد نیز گفت: نظر شخصی من این است که باید اجازه داد پلتفرم ها راه های احراز هویت را پیدا کنند و قانون گذار و مجری قانون و نیروی انتظامی و قوه قضاییه مطالبات خود را مشخص کند. اینکه در صورت رخ دادن فلان اتفاق خواهان چه اطلاعاتی است. از پلتفرم ها بخواهد اطلاعات را در اختیارشان قرار دهد. پیاده سازی احراز هویت با پلتفرم باشد و در صورتی که اقدام نکردند با آنان برخورد کند.

طالبی درباره رویکرد و نگاه فعلی این انجمن به سامانه امتا گفت: ما در انجمن بیانیه ای صادر کردیم و معتقدیم قطعاً احراز هویت مسأله مهمی است. شاهدیم در شبکه های اجتماعی که الزامی بر احراز هویت نیست، افراد که به صورت خودخواسته تصویر خود را منتشر می کنند و مشخصات خود را قرار می دهند، در شبکه های اجتماعی از قرار دادن محتوای اشتباه اجتناب می کنند. چون وقتی هویت شناخته شده داشته باشید چارچوبی برای خود درنظر می گیرید و آن را اعمال می کنید. هیچ ربطی به ایرانی و خارجی ندارد.

وی افزود: اگر در شبکه اجتماعی تصویری نامربوط با نام نامرتبط قرار بدهیم، مشخص است که جز توهین هدف دیگری ندارد. درباره شبکه های اجتماعی این حق را برای افراد باید قایل شد تا حرف خود را بزنند. اما در پلتفرم های مرتبط با بازار و کسب وکار هم باید این گونه باشد؟ ما در انجمن معتقدیم چنین نیست و باید احراز هویت صورت بگیرد. اما الزامی که در این دستور آمده نمی پذیریم و نمی پسندیم.
وی گفت: معتقدیم اگر این امکان در کنار امتا به پلتفرم ها داده شود و بگویند وضعیت اختیاری است، حالا خود پلتفرم ها کسانی که خودخواسته احراز هویت شده اند را با نشانه ای برجسته کنند، خود به خود دیگران هم قائل به این می شوند که احراز هویت کند. فرد باید تمایل به احراز هویت کند، نه با الزام. نمونه های خارجی و ایرانی داشته ایم که احراز هویت دلخواه بوده و افراد با علم بر اینکه احراز هویت برایشان منافعی دارد، با طیب خاطر اقدام به احراز هویت کردند. ما در انجمن معتقدیم احراز هویت به سلامت بازار کمک می کند. کنترل و نظارت را بهبود می بخشد؛ اما در نهایت با الزام آن مخالفیم.

منبع:فدراسیون فاوانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :